Európska centrálna banka obmedzí tlač peňazí

01. 11. 2017

Éra tlačenia peňazí sa v eurozóne blíži ku koncu. Európska centrálna banka rozhodla, že od januára bude umelo tvoriť namiesto súčasných šesťdesiat miliárd eur len tridsať miliárd. Koncom budúceho roka by sa mal program úplne zastaviť.

 logo Televíznej stanice STV 1(27. 10. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/19; Filip Minich/Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Éra tlačenia peňazí sa v eurozóne blíži ku koncu. Európska centrálna banka rozhodla, že od januára bude umelo tvoriť namiesto súčasných šesťdesiat miliárd eur len tridsať miliárd. Koncom budúceho roka by sa mal program úplne zastaviť. Ľudovo povedané tlačenie peňazí bolo reakciou na nekončiacu sa hospodársku krízu. Európska centrálna banka s tým začala v roku 2015, odvtedy do systému pritiekli dva bilióny a tristo miliárd nových eur. Na porovnanie je to suma zhruba stopäťdesiat násobku slovenského rozpočtu. Kroky centrálnej banky majú výrazný vplyv na život ľudí aj firiem, ovplyvňujú totiž výšku úrokov. Tým, že banka ustupuje od tlačenia peňazí, sa očakáva, že úroky na hypotéky pôjdu hore."

Filip Minich, redaktor: „V Európe sa končí jedna veľká éra, začala sa ešte v roku 2009, keď Európska centrálna banka začala postupne znižovať úroky. V roku 2014 dokonca klesli pod nulu a dosiahli tak historické dno. Kríza však Európu neopúšťala, ECB tak predvlani spustila špeciálny program, začala umelo vytvárať nové peniaze. Teraz došlo k prvému obratu, centrálna banka hlási, že sa postupne vracia do normálu."

Viliam Páleník, ekonóm SAV: „Vo všeobecnosti sa dá povedať, že to splnilo ten účel oživiť ekonomiku eurozóny po kríze."

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne: „Rast eurozóny či tvorba nových pracovných miest sa výrazne zlepšili."

Filip Minich: „Časť ekonómov dokonca hovorí, že netradičné kroky Európskej centrálnej banky zachránili eurozónu pred kolapsom, štáty si totiž mohli vďaka tomu výhodne požičiavať peniaze a za posledné štyri roky pribudlo v eurozóne sedem miliónov nových pracovných miest."

Viliam Páleník: „Žijeme takpovediac dobré ekonomické časy, takže podľa mňa je na mieste, keď sa urobil prvý krok k ukončeniu tejto éry."

Filip Minich: „Druhá vec je, čo bude nasledovať. Bankári očakávajú, že budúci rok príde koniec tlačenia peňazí a v roku 2019 postupné zvyšovanie úrokov. To pocíti ako štátna pokladnica, tak aj ľudia, ktorí majú hypotéky."

Katarína Muchová: „To zvyšovanie sadzieb, keď neskôr príde, bude naozaj veľmi postupné, aby to nešokovalo trhy a nespôsobilo nejaké problémy."

Viliam Páleník: „V našich podmienkach myslím, že to nemusí byť chyba, ak do určitej miery zdražejú hypotekárne úvery, tak to môže obmedziť riziko akejsi hypotekárnej bubliny na Slovensku, ktorá sa začína akosi rysovať."

Filip Minich: „Obyvatelia Slovenska sa totiž aj pre rekordne nízke úroky zadlžujú najrýchlejším tempom z celej Európskej únie. Ľudia si berú hlavne úvery na bývanie, vyššie úroky môžu tempo zadlžovania spomaliť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač