IT akadémia Slovenska

14. 11. 2017

Vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave spustili národný projekt IT akadémia Slovenska, vzdelávanie pre 21. storočie. Študentov od základných škôl až po univerzity má pripraviť na zvýšený dopyt zamestnávateľov po odborníkoch v oblasti digitálnych a komunikačných technológií.

Rozhlasová stanica Lumen - logo(13. 11. 2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 9/19; Ján Heriban, Júlia Kavecká)

Júlia Kavecká, moderátorka: „Informatické triedy na stredných školách, nové IT predmety, či laboratóriá. Aj to prináša národný projekt IT akadémia Slovenska, vzdelávanie pre 21. storočie. Spustili ho vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave. Študentov od základných škôl až po univerzity má pripraviť na zvýšený dopyt zamestnávateľov po odborníkoch v oblasti digitálnych a komunikačných technológií. Práve tie hýbu trhom práce až teraz a budú čoraz viac aj v budúcnosti. Projekt však kritizuje poslankyňa Obyčajných ľudí Veronika Remišová. Pokračuje Ján Heriban."

Ján Heriban, redaktor: „Do IT akadémie sa zapojí viac ako 36-tisíc študentov od základných po vysoké školy a tiež asi 2100 učiteľov. Školy a firmy chcú vzájomnou spoluprácou motivovať mladých ľudí, aby sa viac zaujímali o informačné a digitálne technológie. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR: „Slovensko už dnes musí rozmýšľať, akým problémom bude čeliť o desať alebo pätnásť alebo dvadsať rokov a už dnes musí na trendy, ktoré nás čakajú, reagovať."

Ján Heriban: „Štátna tajomníčka ministerstva školstva Oľga Nachtmannová vyzdvihuje, že do IT akadémie sa zapojí aj okolo 24-tisíc žiakov základných škôl."

Oľga Nachtmannová, štátna tajomníčka ministerstva školstva SR: „Treba začať skutočne už na týchto školách, aby deti pochopili, že prírodovedecké a technické predmety ich bavia."

Ján Heriban: „Potrebu prípravy nastupujúcej generácie zdôrazňuje aj generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií Ján Turňa. Dodáva, že medzi žiakov a študentov budú chodiť priamo odborníci z praxe."

Ján Turňa, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií: „Je úplne iné, keď o niečom rozpráva človek, ktorý v tom žije."

Ján Heriban: „Národný projekt podporí aj IT asociácia Slovenska. Jej experti budú viesť krúžky a pomôžu pri tvorbe nových učebných plánov. Viceprezident asociácie Mário Lelovský."

Mário Lelovský, viceprezident IT asociácie Slovenska: „Mnohí strašia tým, že práve vďaka IT priemyslu stratí zamestnanie obrovské množstvo ľudí. My hovoríme, nestratí, ak sa títo ľudia dobre na to pripravia."

Ján Heriban: „Projekt potrvá do októbra 2020. Preinvestuje sa v ňom viac ako 20 miliónov eur prevažne z eurofondov. Odborníci očakávajú, že jeho výsledky sa prejavia o niekoľko rokov. Projektu však neverí poslankyňa OĽANO a podpredsedníčka parlamentného školského výboru Veronika Remišová. Myslí si, že väčšinu peňazí dá ministerstvo školstva samo sebe, pretože Centrum vedecko-technických informácií je jeho podriadená inštitúcia. IT akadémia je podľa Veroniky Remišovej nastavená nesystematicky. Namiesto jedného projektu by uvítala kvalitné vyučovanie informatiky pre všetkých žiakov a študentov."

Rozhlasová stanica Slovensko - logo(13. 11. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 3/13; Marta Jančkárová, Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „V IT priemysle na Slovensku chýba asi trinásťtisíc zamestnancov. V roku 2020 to bude odhadom až okolo dvadsaťtisíc a to aj napriek tomu, že ide o najlepšie platené miesta u nás. Vychovať novú generáciu absolventov škôl má v pláne IT akadémia, ktorú dnes slávnostne predstavili vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave."

Marta Jančkárová, redaktorka: „Je lepšie učiť sa bádaním na zaujímavých príkladoch ako len poučky či vzorce. Platí to aj pre IT oblasť. Základná škola v Banskej Bystrici spolupracuje s neďalekou Fakultou prírodných vied. Riaditeľka Šárka Kováčová."

Šárka Kováčová, riaditeľka ZŠ Banská Bystrica: „Deti sú nadšené z týchto noviniek a vyučovacieho procesu práve cez počítače."

Marta Jančkárová: „Školy teraz čakajú na usmernenie pre pedagógov, aby vedeli nové technológie používať pri vyučovaní. Ako by to mohlo vyzerať v praxi, približuje štátna tajomníčka ministerstva školstva Oľga Nachtmannová."

Oľga Nachtmannová, štátna tajomníčka ministerstva školstva: „Keď, dajme tomu, budú mať nejaké sily vo fyzike, teraz dostanú do rúk lego, dostanú senzory, ktorými to sami zostroja, tak určite sa podstatne rýchlejšie aj efektívnejšie naučia."

Marta Jančkárová: „IT priemysel je jedným z pilierov ekonomiky. Nedostatok odborníkov môže ohroziť digitalizáciu firiem a tým aj ich prežitie. Hovorí riaditeľ IT asociácie Slovenska Mário Lelovský."

Mário Lelovský, riaditeľ IT asociácie Slovenska: „Priemerné platy IT čkárov sú najvyššie na Slovensku a napriek tomu je ich málo. Takže chceme motivovať aj mládež, aby rozmýšľali nad budúcnosťou aj z pohľadu peňazí."

Marta Jančkárová: „Projekt je financovaný z eurofondov. V Bratislave preto z neho nové vybavenie nenakúpia. Vysvetľuje Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku."

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku:  „Sociálny fond ide práve do menej rozvinutých oblastí."

Marta Jančkárová: „Do IT akadémie sa zapojilo tristo základných, dvesto stredných škôl a päť univerzít."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, informačné a komunikačné technológie , vysoké školy, vedecké parky, vzdelávanie, Univerzita Komenského v Bratislave

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač