Nové opatrenia na rozdeľovanie eurofondov

02. 11. 2017

Rezort školstva mal rozdeliť šesťsto miliónov eur v dvoch výzvach na výskum a inovácie. Platby sú stále pozastavené. Odteraz pre ministerstvá, ktoré rozdeľujú stovky miliónov eur z eurofondov, platia nové pravidlá. Hodnotiteľov projektov budú musieť vyberať elektronicky. Systém náhodne pridelí projekty jednotlivým hodnotiteľom.

Televízna stanica STV 1 - logo(31. 10. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 2/23; Daniela Hajčáková, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Oddnes platia viaceré nové opatrenia na rozdeľovanie eurofondov. Úrad Petra Pellegriniho, ktorý čerpanie peňazí kontroluje, sľubuje, že systém bude transparentnejší. Hlavné zmeny avizuje pri hodnotení projektov. Ministerstvá musia od tejto chvíle žrebovať elektronicky tých, ktorí ich budú posudzovať. Hodnotiace hárky budú verejné."

Daniela Hajčáková, redaktorka: „Rezort školstva mal rozdeliť šesťsto miliónov eur v dvoch výzvach na výskum a inovácie. Napokon sa to skončilo odchodom ministra školstva a platby sú stále pozastavené. Odteraz pre ministerstvá, ktoré rozdeľujú stovky miliónov eur z eurofondov, platia nové pravidlá. Ministerstvá budú musieť po novom vyberať hodnotiteľov projektov elektronicky, k dispozícii na to majú tento systém, ktorý náhodne pridelí projekty jednotlivým hodnotiteľom."

Denisa Žiláková, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu: „Vyberá sa z klobúka, nie je tam subjektívny princíp, musí elektronicky žrebovať, on si nevytvára ten systém sám, ale jednoducho sa na nás napojí."

Daniela Hajčáková: „Lekári by mali hodnotiť lekárske projekty a oceliari oceliarske, sľubuje úrad Petra Pellegriniho. Hodnotiteľov rozdelia do skupín podľa odbornosti a z nich sa bude žrebovať. Verejnosť by sa tiež mala na internete dozvedieť viac, nielen to koľko získal projekt bodov, odteraz budú musieť ministerstvá ukázať aj to, prečo ho expert takto ohodnotil."

Matej Hruška, Nadácia Zastavme korupciu: „Doteraz to hodnotenie mali vlastne pod palcom jednotlivé ministerstvá, ktoré si vydávali príručky a mali formuláre na to, ako majú tieto hodnotenia vyzerať."

Denisa Žiláková: „Projekty nad desať miliónov musí hodnotiť skupina hodnotiteľov. To znamená nie dvaja, ako je to pri iných projektoch."

Daniela Hajčáková: „Nadácia Zastavme korupciu, ktorá opatrenia pripomienkovala, má však aj výhrady. Hovorí o kroku späť pri odhaľovaní možného konfliktu záujmov. Verejnosť sa síce z hodnotenia dozvie viac, nemusí sa však dozvedieť, kto konkrétny projekt posúdil. Niektoré ministerstvá to doteraz zverejňovali len dobrovoľne."

Denisa Žiláková: „Keď sa jeho meno sme zverejní a je mu priradení projekt, tak je možnosť očakávať, že budú existovať nejaké tlaky z externého prostredia a to znemožní jeho prácu."

Matej Hruška: „My ako verejnosť nemáme iný spôsob ako si overiť, či tí ľudia, ktorí vyberajú eurofondové projekty, majú konflikt záujmov alebo nemajú."

Daniela Hajčáková: „Riešením by podľa nadácie bolo, keby meno hodnotiteľa pridelili k projektu až potom, keď je rozdeľovanie peňazí uzavreté. Zatiaľ však takéto opatrenia úrad pre investície nariadiť neplánuje. Pri nastavovaní pravidiel podľa nich vychádzali zo štandardov Európskej komisie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, inovácie, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač