Nový satelit

21. 11. 2017

Vedci vypustili na obežnú dráhu Zeme nový moderný satelit. Satelit bude nad Zemou lietať vo viac ako 800 kilometrovej výške od severného k južnému pólu. Na palube má 5 špičkových vedeckých prístrojov, ktoré budú získavať informácie o zemskom povrchu, atmosfére i oceánoch.

Televízna stanica Markíza - logo(20. 11. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/28; Marian Ujházy; Jozef Demeter, Patrik Švajda; Mária Chreneková Pietrová)

Patrik Švajda, moderátor: „Presnejšie predpovede počasia, sledovanie zmien na Zemi, či stav ozónovej diery. Vedci na obežnú dráhu Zeme vypustili nový moderný satelit."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Pomôže však aj pri sledovaní živelných katastrof, ako sú požiare, hurikány či sopečné erupcie."

Jozef Demeter, redaktor: „Takto na obežnú dráhu Zeme odštartoval nový satelit s označením JPSS1. Satelit bude na Zemou lietať vo viac ako 800 kilometrovej výške od severného k južnému pólu. Na palube má 5 špičkových vedeckých prístrojov, ktoré budú získavať informácie o zemskom povrchu, atmosfére i oceánoch."

Peter Kandráč, Letecká fakulta TUKE: „Práve v tej oblasti pólov, subpolárnej, sa tvorí, tam je takzvaná kuchyňa toho počasia, takže údaje odtiaľ sú veľmi, veľmi cenné. S rovnakou rozlišovacou schopnosťou pokryjú celú Zem. To geostacionárne napríklad nedokážu."

Pavol Rapavý, astronóm, Slovenský zväz astronómov: „Väčšina meteorologických družíc je na geostacionárnej dráhe. Vzhľadom na Zem sú nad tým istým miestom, obiehajú raz za 24 hodín."

Jozef Demeter: „JPSS1 ako družica s polárnou dráhou našu planétu denne obletí 14-krát."

Ján Kaňák, špecialista pre dištančné merania, SHMÚ (telefonát): „Poskytujú presnejšie a viac informácií o atmosfére, ktoré keď sa asimilujú do numerického modelu, tak predpoveď, výstup z toho predpovedného modelu je presnejšia."

Jozef Demeter: „Satelity s polárnymi dráhami navyše môžu niesť prístroje, ktoré iné družice nedokážu. Pred rokmi objavili aj ozónovú dieru nad Antarktídou. JPSS1 je prvým zo štyroch plánovaných satelitov určených na precízne meteorologické pozorovania. Pomôžu však aj pri monitorovaní živelných pohrôm, zemetrasenia, hurikány, cunami a ďalšie."

Peter Kandráč: „Naozaj in time dodajú informácie aj o takých veciach, ako sú ohniská lesných požiarov, začínajúce vulkanické erupcie, dokážu sledovať pokrývku snehovú, ale aj rastlinstvo."

Jozef Demeter: „Nový satelit pomôže aj astrofyzikom pri pátraní po pôvode vysoko energetických častíc, ktorými sa zaoberajú aj vedci v Košiciach. Satelit im po... ožiarení na nočnej strane Zeme."

Pavol Bobík, astrofyzik, SAV Košice: „Aké je, koľko ho tam je, aby sme vedeli nakoľko nám zabráni pozorovať to, čo my skúmame. Aby sme objavili jednu zo záhad astrofyziky, ktorá je na stole 60 rokov, to znamená pôvod tých objektov, ktoré majú najväčšiu hustotu energie vo vesmíre."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, astronómia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač