Ocenili úspešných stredoškolákov

27. 11. 2017

Úspešní reprezentanti Slovenska v medzinárodných vedomostných, športových i umeleckých súťažiach, ako aj v predmetových olympiádach si v piatok z rúk štátnej tajomníčky ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej prevzali v Bratislave Pamätné listy sv. Gorazda.

logo Televíznej stanice TA 3(24. 11. 2017; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 18.00; por. 3/10; Lucia Lukušová /Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Vytrvalosť, snaha a tvrdá drina sa naozaj oplatia. Presne toto si môže povedať 53 stredoškolákov, ktorí robia Slovensku dobré meno po celom svete. Sú to totiž decká, ktoré povyhrávali rôzne súťaže, zúčastňujú sa rôznych medzinárodných projektov, no jednoducho mládež, ako má byť. Za toto všetko ich ocenilo Pamätnými listami sv. Gorazda aj ministerstvo školstva. A my sme boli pri tom."

Lucia Lukušová, redaktorka: „V Bratislave sa zišli stredoškoláci, ktorí dosiahli víťazstvá v medzinárodných vedomostných, športových, aj umeleckých súťažiach. Medzi nimi boli aj gymnazisti z Prešova. Miriam už na základnej škole fascinovali prírodovedné predmety, a tak sa neučila len to, čo je v učebných osnovách, ale nad knihami sedí aj vo voľnom čase. So spolužiakom Samom vynašla biorepelent."

Miriam Feretová, ocenená: „Zistili sme, že niektoré éterické oleje sú až trinásťkrát účinnejšie ako bežne komerčne dostupné repelenty, sú taktiež približne trikrát lacnejšie a zdraviu neškodlivé."

Lucia Lukušová: „Okrem druhého miesta na súťaži mladých vedcov v USA si odniesli aj pomenovanie asteroidov podľa ich mien. Ekológia zaujíma aj Petra, ktorý sa v projekte zaoberal problémom zasolených pôd."

Peter Škripko, ocenený: „Bol som na súťaži I‑SWEEEP v Houstone, kde som získal bronzovú medailu. Je to druhá najväčšia súťaž vedeckých projektov, kde bolo okolo 800 projektov zo 69 krajín sveta, a taktiež striebornú medailu na súťaži v Číne."

Lucia Lukušová: „Hotelová akadémia v Bardejove sa zas pýši najsilnejším dorastencom na svete a zároveň majstrom sveta a majstrom Európy. Silovému trojboju a v tlaku na lavičke sa venuje sedem rokov. Na súťažiach začínal s 55‑kilovým závažím. Dnes bez problémov zdvihne 340‑kilovú činku. Vzorom mu je otec, ktorý ho aj trénuje."

Ján Velgos, ocenený: „Chcem sa stať najsilnejším mužom sveta v trojboji. V drepe musím prekonať váhu 550 kíl, v tlaku 420 a v mŕtvom ťahu cez tiež 450 kíl."

Lucia Lukušová: „Pamätné listy sv. Gorazda odovzdáva ministerstvo školstva každoročne pri príležitosti Dňa študentstva. Ocenenie je symbolicky pomenované po prvom učencovi v dejinách nášho národa."

Oľga Nachtmannová, (Smer‑SD), štátna tajomníčka ministerstva školstva: „Ocenenie ich motivuje a ako ste počuli, väčšina ocenených bola práve v prírodných vedách, v technických vedách, mali sme tu niekoľko informatikov."

Lucia Lukušová: „Lucia Lukušová, TA 3."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
súťaže

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač