Očkovanie proti chrípke má nedostatky

09. 11. 2017

Vakcína proti chrípke sa mení každý rok, jej zloženie určuje Svetová zdravotnícka organizácia. Po minulé roky bola účinná na šesťdesiat percent. Najnovšie sa ukázalo, že vakcína na túto sezónu je proti najrozšírenejšiemu kmeňu vírusu chrípky účinná len v štyridsiatich troch percentách.

Televízna stanica STV 1 - logo(08. 11. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 6/28; Iveta Gombošová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Očkovanie proti jednému z najrozšírenejších vírusov chrípky je účinné ani nie na päťdesiat percent. S touto informáciou prišiel portál Českej televízie. Opiera sa o nové štúdie. Slovenský Úrad verejného zdravotníctva napriek tomu naďalej odporúča očkovanie ako najefektívnejšiu ochranu pred chrípkou."

Iveta Gombošová, redaktorka: „Vakcína proti chrípke sa mení každý rok, jej zloženie určuje Svetová zdravotnícka organizácia. Po minulé roky bola účinná na šesťdesiat percent. Najnovšie sa ukázalo, že vakcína na túto sezónu je proti najrozšírenejšiemu kmeňu vírusu chrípky účinná len v štyridsiatich troch percentách. Prečo sa s pokrokom vedy účinnosť znižuje?"

Zuzana Drobová, hovorkyňa Úrad verejného zdravotníctva SR: „Chrípkové vírusy a subvírusy sa vyznačujú veľkou premenlivosťou, to znamená, oni pomaličky mutujú."

Iveta Gombošová: „Čo znamená, že vírus chrípky sa zmenil už počas prípravy vakcíny a tá teda nie je schopná reagovať na reálny chrípkový vírus, ktorý útočí na ľudí. Hygienici však hovoria, že nás pred chrípkou chránia aj iné zložky očkovacej látky."

Zuzana Drobová: „Chrípkové vakcíny obsahujú tri druhy neživých vírusov chrípky a to konkrétne dva druhy vírusu chrípky typu A a jeden druh vírusu chrípky typu B. To znamená, v Slovenskej republike sa používa trivalentná vakcína. Nemusí byť stopercentne účinná, napriek tomu očkovanie je veľmi účinná a efektívna ochrana."

Iveta Gombošová: „Virologička zo Slovenskej akadémie vied navyše dodáva, že proti vírusom neexistujú účinné lieky a preto sa tiež prikláňa k tomu, že očkovanie má význam."

Tatiana Betáková, Virologický ústav SAV: „Chrípka vlastne otvára dvere bakteriálnej infekcii. Na začiatku ochorenia je úplne zbytočné začať používať a užívať antibiotiká, pretože nepôsobia na vírus ako taký. Očkovanie zabraňuje a slúži ako prevencia potom tej bakteriálnej infekcii. Čiže už v tomto je ten dobrý účinok toho očkovania."

Iveta Gombošová: „Odborníci odporúčajú očkovanie proti chrípke najmä rizikovým skupinám ľudí, ako sú malé deti či chronickí a starší pacienti."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia, veda

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač