Pamiatka zosnulých

03. 11. 2017

Druhý novembrový deň si veriaci, ale aj neveriaci pripomínajú tých, ktorí už nie sú medzi živými. Pamiatka zosnulých, ľudovo nazývaná dušičky, nadväzuje na Sviatok všetkých svätých. Tradícia slúženia zádušnej omše počas druhého novembra siaha až do desiateho storočia.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(02. 11. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 4/12; Karolína Lacová/Anna Šípošová)

Anna Šípošová, moderátorka: „Druhý novembrový deň si veriaci, ale aj neveriaci pripomínajú tých, ktorí už nie sú medzi živými. Pamiatka zosnulých, ľudovo nazývaná dušičky, nadväzuje na Sviatok všetkých svätých. Tradícia slúženia zádušnej omše počas druhého novembra siaha až do desiateho storočia."

Karolína Lacová, redaktorka: „Dušičky súvisia s kultom mŕtvych, ktorý bol intenzívny najmä u južných a východných Slovanov. Etnologička Zuzana Beňušková zo Slovenskej akadémie vied hovorí o tom, že na hroboch okrem modlenia aj hodovali."

Zuzana Beňušková, etnologička Slovenskej akadémie vied: „To hodovanie vlastne spočívalo v tom, že sa priniesla nejaká pálenka, nejaké koláče a že vlastne ľudia ako keby spolu zase boli s tým zosnulým, aj keď teda on bol pod zemou, oni nad zemou, ale vlastne ako keby bol medzi nimi."

Karolína Lacová: „Kresťanská cirkev tieto zvyky kultivovala a spravila z druhého novembra deň pamiatky zosnulých. Ľudia sa spočiatku modlili v kostoloch a dávali jedlo chudobným. Sveta zosnulých sa báli. Úprava hrobov a ich pravidelné návštevy sa rozšírili až v dvadsiatom storočí. Dnes už sú prvé novembrové dni spojené aj s komerciou a s preplnenými parkoviskami. Rímskokatolícky kňaz Marián Gavenda hovorí o tom, že dušičky dávajú každému priestor zastaviť sa."

Marián Gavenda, rímskokatolícky kňaz: „Prejaviť tú vďaku. Aj ten kvet, predsa len, je také vonkajšie gesto alebo sviečka zapálená, že tomu ešte má kto sviečku zapáliť, ako sa aj ľudovo povie. Čiže ešte je tu niekto, kto si tú pamäť a tú vďaku nesie v srdci."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač