Protilátky včas diagnostikujúce rakovinu

15. 11. 2017

Preventívna diagnostika je absolútnou nutnosťou dnešnej doby. Skorou diagnostikou sa dá zachrániť množstvo mladých životov. Firma B Biotech v Košiciach vyrába špeciálne preparáty, ktorými vie určiť včasnú diagnostiku onkologických alebo iných ochorení, ich prognózu či prevenciu.

Rozhlasová stanica Košice - logo(13. 11. 2017; Rozhlasová stanica Košice; Správy; 13.00; por. 1/4; R)

Redaktor: „Ročne na Slovensku zomrie zhruba 17-tisíc ľudí na rakovinu. V Košiciach však existuje firma, ktorá sa toto číslo snaží znížiť na minimum, a to vďaka výrobe špeciálnych preparátov. Klonálnymi králičími protilátkami vie určiť včasnú diagnostiku onkologických alebo iných ochorení, ich prognózu či prevenciu. Pokračuje obchodný riaditeľ spoločnosti DB Biotech Peter Molnár."

Peter Molnár, obchodný riaditeľ spoločnosti DB Biotech: „Inak povedané, objaví sa vám niekde hrčka, doktor doporučí odobratie vzorky tkaniva, ktorá sa posiela do laboratória, kde sa aplikujú protilátky a tie sú schopné povedať, či sa jedná o nádorové ochorenie a ak áno aké, aká je jeho prognóza, aké sú možnosti liečby."

Redaktor: „Po vyliečení je možné skontrolovať, či sa človek ochorenia zbavil, alebo nie. Ide prevažne o ochorenia, ako sú nádory kože, prsníkov, hrubého čreva, ale aj gynekologické problémy. Odborníci okrem iného vedia špeciálnymi protilátkami odhaliť aj prichádzajúcu chorobu, ktorá sa ešte navonok neprejavila. Stačí im na to kvapka krvi. Pokračuje vedecký riaditeľ spoločnosti DB Biotech Tomáš Dobránsky."

Tomáš Dobránsky, vedecký riaditeľ spoločnosti DB Biotech: „Napríklad pri malígnych ochoreniach, pri rakovine v danom orgáne, alebo bunkovej línii sa produkuje určitý marker, prevažne proteinovej povahy, ktorý vraví o tom, že prichádza ochorenie. Imunita to vie kontrolovať niekoľko týždňov, mesiacov, až rokov, potláčať rast nádoru, ale keď to raz prepukne, je prevažne už neskoro."

Redaktor: „Preto je podľa Dobránskeho preventívna skorá diagnostika absolútnou nutnosťou dnešnej doby. Všetky tieto akútne, alebo chronické ochorenia totiž veľmi výrazne narastajú a veková hranica sa znižuje. Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorý firmu osobne navštívil, sa skorou diagnostikou dá zachrániť množstvo mladých životov. Firme preto prisľúbil finančnú podporu."

Tomáš Dobránsky:  „Pán podpredseda sľúbil, že nám pomôže jednak, čo sa týka štátnych stimulov, dotácií pre vedu a výskum, a potom Agentúra pre podporu výskumu a vývoja APVV."

Redaktor: „Ako uviedol minulý týždeň Pellegrini, na výskum a inovácie má vláda k dispozícii takmer dve miliardy eur. Pevne verí, že budú nanovo vypísané výzvy, ktoré boli zrušené. Firma by si tak mohla zaobstarať nové prístroje a technológie, ktoré jej pomôžu v ďalšom výskume."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, diagnostika, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač