Slovensko posilňuje vzťahy s Mexikom

23. 11. 2017

Prezident Andrej Kiska navštívil Spojené štáty mexické ako prvá slovenská hlava štátu. Prezidenti oboch krajín podpísali spoločnú deklaráciu o prehĺbení vzťahov medzi Slovenskom a Mexikom. Rozšírenie sa týka najmä hospodárstva, či kultúry. Krajiny a dohodli aj na spolupráci v oblasti školstva, vedy a inovácií.

Televízna stanica TA 3 - logo(22. 11. 2017; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 11/13; Patrícia Kordiaková, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Mexiko je v súčasnosti pre Slovensko najdôležitejším obchodným partnerom v Latinskej Amerike, vyhlásil to prezident republiky Andrej Kiska počas návštevy Spojených štátov mexických. Táto cesta má ešte viac posilniť vzájomné vzťahy."

Patrícia Kordiaková, reportérka TA 3: „Andrej Kiska navštívil Spojené štáty mexické ako prvá slovenská hlava štátu. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ho privítal v prezidentskom paláci. Prezidenti oboch krajín podpísali spoločnú deklaráciu o prehĺbení vzťahov medzi Slovenskom a Mexikom. Rozšírenie sa týka najmä hospodárstva, či kultúry. Krajiny a dohodli aj na spolupráci v oblasti školstva, vedy či inovácií. Kiska vo svojom prejave hovoril o tom, že obe krajiny majú toho veľa spoločného, ako príklad uviedol veľký podiel na automobilovom priemysle. Slovensko je pre Mexiko významným partnerom aj z hľadiska Európskej únie, NATO a OECD."

Andrej Kiska, prezident SR: „Spája nás aj to, že obe naše krajiny sú závislé na silných obchodných partneroch. Z pohľadu Slovenska je to Európska únia, z pohľadu Mexika Spojené štáty americké. Ale zhodli sme sa na tom, že máme aj nesmierne pracovitých a talentovaných ľudí. To obe naše krajiny spája."

Patrícia Kordiaková: „Prezidenti sa v rámci rokovaní nevyhli ani téme o modernizovanej dohode medzi Európskou úniou a Mexikom, ktorá je aktuálnou témou v týchto dňoch. Kiska svojho partnera ubezpečil, že Slovensko spraví pre to, aby bola dohoda čím skôr podpísaná."

Enrique Peňa Nieto, mexický prezident: „Prezidentovi Kiskovi sa chcem poďakovať za jeho podporu v rokovaniach s Európskou úniou, ktoré sú právnym základom pre Mexiko a EÚ. Ak sa dohodneme, bude to jasný odkaz toho, že držíme svoj sľub v oblasti voľného obchodu a medzinárodnej spolupráce."

Patrícia Kordiaková: „Peňa Nieto vyhlásil, že návšteva slovenského prezidenta pomôže spoluprácu medzi oboma krajinami ešte viac prehĺbiť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
inovácie, veda, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač