Sopka Agung na Bali chrlí popol

29. 11. 2017

Stotisíc evakuovaných ľudí a ochromená letecká doprava. Sopka Agung na Bali chrlí popol a k ďalšej erupcii môže dôjsť prakticky kedykoľvek. Podrobnosti prináša Slovenský rozhlas.

logo Rozhlasovej stanice EXPRES(28. 11. 2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/5; Tomáš Škarba / Anita Benkovičová)

Anita Benkovičová, moderátorka: „Stotisíc evakuovaných ľudí a ochromená letecká doprava. Sopka Agung na Bali chrlí popol a k ďalšej erupcii môže dôjsť prakticky kedykoľvek. Podrobnosti má Tomáš Škarba."

Tomáš Škarba, redaktor: „Sopka Agung sa nachádza v Indonézii v tzv. sopečnom ohnivom kruhu. Prebudila sa koncom augusta a jej aktivita neutícha. Doktor Peter Vajda z Geofyzikálneho ústavu SAV hovorí, že každá sopka sa správa inak, ale všeobecne platí, že lepšie vieme predvídať tie, ktoré sú aktívne častejšie, napríklad sopka Etna na Sicílii. Pri sopkách, ktoré spia niekoľko desiatok rokov, ako napríklad Agung na Bali, nemáme zdokumentované, čo všetko sa deje pod povrchom. Nebezpečná je najmä aktivita vo forme sopečných mračien."

Peter Vajda, Geofyzikálny ústav SAV: „Tie pyroklasické toky, tieto mračná, prúdia veľmi rýchlymi rýchlosťami, mnohé sú niekoľko sto kilometrov za hodinu, a vnútri v tom mračne sú teploty niekoľko sto stupňov Celzia. Tam čokoľvek zasiahne, tak to je skaza, proste a je veľmi ťažké pred nimi uniknúť."

Tomáš Škarba: „Podľa Petra Vajdu sa sopka správala podobne aj v roku 1963, keď jej aktivitu neprežilo asi tisíc ľudí, preto pristúpili úrady k evakuácii a preventívnym opatreniam."

Peter Vajda: „Tiež bola najprv láva, a potom došlo k tej erupcii explozívnej sopečnými mračnami a s tými pyroklasickými prúdmi, tak práve z tohto dôvodu aj dnes očakávajú tí vulkanológovia, že môže dôjsť na tejto sopke Agung ešte k takejto nebezpečnej explózii."

Tomáš Škarba: „Prípadný výbuch môže spôsobiť pokles globálnej teploty o niekoľko desatín stupňa Celzia. Klimatológ SAV Jozef Pecho hovorí, že takéto ochladenie by však nemalo veľký vplyv na globálne otepľovanie."

Jozef Pecho, klimatológ SAV: „Momentálne existujú určité náznaky, že pokiaľ by sa opakovala tá erupcia z roku 1963, tak globálna teplota sa dostane do tých normálnych koľají prederupčných niekedy v roku 2022, 23, to znamená, že ten ochladzujúci efekt by mal trvať maximálne nejakých päť rokov."

Tomáš Škarba: „Súčasná aktivita sopky podľa Jozefa Pecha ešte nemá vplyv na globálnu klímu a výrazne ešte neovplyvňuje ani počasie v regióne."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač