Týždeň vedy a techniky
V rámci Týždňa vedy a techniky 2017 rozhovory o súťažných projektoch s najmladšími vedátormi z Amavet-u (Asociácia pre mládež, vedu a techniku).
(10. 11. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19.00; por. 26/30; Dávid Vido/Patrik Švajda, Mária Chreneková Pietrová)
Patrik Švajda, moderátor: „Sú pravdepodobne našou záchranou. Hľadajú liek proti rakovine, vymýšľajú komunikáciu budúcnosti, štiepia bunky."
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Mnohí pritom chodia iba na strednú či dokonca základnú školu. V Bratislave v rámci týždňa vedy dnes súťažili tí najmladší vedátori."
Dávid Vido, redaktor: „Jana je študentkou prešovského gymnázia. Voľné chvíle trávi v laboratóriu, kde zistila, že látky z niektorých rastlín môžu pomáhať pri liečbe rakoviny."
Jana: „Môj výskum som robila na nádorových bunkách. Je to nádor mozgu štvrtého stupňa. Aplikovala som kanangu. Neviem, či to niekomu niečo hovorí, je to tropická rastlina a tiež aj materinu dúšku. Zistila som, že spôsobujú smrť nádorových buniek."
Dávid Vido: „Toto je Gabriel, dokáže zachytiť a premiestňovať bunky. A to vďaka tejto optickej pinzete, ktorú sám navrhoval."
Gabriel: „Takže laser je vlastne stabilný, ktorý nám svieti niekde, sa fokusuje niekde do vzorky a s touto vzorkou vieme pohybovať týmto stolčekom. Čiže tém laserom svietime niekde vo vzorky a dokážeme tou vzorkou hýbať, zachytiť tam ten objekt."
Dávid Vido: „experiment vrak dokáže uľahčiť život v mnohých oblastiach. Od atómovej fyzicky až po biológiu."
Gabriel: „Na triedenie liečiv, na triedenie buniek, na meranie elasticity červených krviniek."
Dávid Vido: „Patrik zase chce dokázať, že hologramy sa dajú využiť nielen pri zábave ale aj pri medicíne či v telekomunikačných zariadeniach."
Patrik: „Chirurg potrebuje neinvazívnou metódou získať orgán daného človeka, napríklad srdca. Tak spravíme 3D sono daného človeka a neskôr napríklad srdce premietneme ako hologram a chirurg si ho môže pozrieť zboku, zhora, zvnútra."
Dávid Vido: „Tieto tri dievčatá chodia iba na základnú školu. No už teraz vedia, aká dôležitá je príroda."
Žiačka ZŠ 1: „Začali sme si pestovať rastlinky v našej školskej základe a z nich ďalej pripravuje prírodnú kozmetiku šetrnú k nášmu zdraviu a k naše pokožke."
Žiačka ZŠ 2: „Vieme, že nie každá kozmetika v drogériách je pre nás bezpečná."
Žiačka ZŠ 3: „Tieto bylinky používame do mydielok, šumivých bômb. Ťažíme z nich aj esenciálne oleje."
Dávid Vido: „Jednotlivé projekty hodnotia akademici z našich vysokých škôl. Víťazi sa potom dostanú na tie najlepšie vedecké súťaže vo svete."
Jozef Ristvej, predseda Amavet: „Chceme budovať vedomostnú spoločnosť, a to je našim cieľom, prispieť k budovaniu vedomostnej spoločnosti, aby tí mladí ľudia v čo najskoršom veku zistili možnosti vo svete, ale potom, aby sa aj vrátili na Slovensko."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky
Odbory vedy a techniky:
Iné
Súvisiace články
Bratislavská Incheba otvára brány vede a technike
Začal sa 14. ročník Týždňa vedy a techniky
Týždeň vedy a techniky
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?