Asteroid na dosah

18. 12. 2017

Okolo našej planéty preletel veľký asteroid. Volá sa Phaethon po mytologickej postave, ktorá takmer spálila celú Zem. Hoci nás z vesmírneho hľadiska minie len tesne, vedci hovoria, že najbližších minimálne 100 rokov nám od neho nič nehrozí.

logo Televíznej stanice Markíza(16. 12. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 20/28; Marian Ujházy; Jozef Demeter /Lenka Vavrinčíková; Jaroslav Zápala)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Dnes večer preletí okolo našej planéty veľký asteroid. Volá sa Phaethon po mytologickej postave, ktorá takmer spálila celú Zem."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Hoci nás z vesmírneho hľadiska minie len tesne, vedci hovoria, že najbližších minimálne 100 rokov nám od neho nič nehrozí."

Jozef Demeter, redaktor: „5-kilometrový objekt označený ako 3200 Phaethon je pre vedcov dodnes záhadou."
Pavol Rapavý, hvezdár, Slovenský zväz astronómov: „Má označenie ako asteroid, ale hovorí sa mu aj ako kamenná kométa, pretože veľmi pravdepodobne to je vyhasnuté jadro kométy."

Jozef Demeter: „Našu planétu dnes minie vo vzdialenosti len 10 miliónov kilometrov."

Vladimír Bahýl, Slovenský zväz astronómov: „Keď si predstavíme, že vzdialenosť akože Mesiaca a Zeme je zhruba tak ako moje prsty, tak natiahnem druhú stranu ruky, tak tam prelietava zhruba Phaethon."

Ján Svoreň, astronóm, Astronomický ústav SAV: „Tie asteroidy typu Apollo, to sú také, ktoré majú najbližší bod svojej dráhy už vo vnútri dráhy Zeme, to znamená, že vlastne križujú zemskú dráhu smerom keď idú k Slniečku a môže tým pádom vlastne dôjsť ku kolízii."

Jozef Demeter: „Dopad na Zem by spôsobil katastrofu globálnych rozmerov. Raz tak veľké teleso vyhubilo dinosaurov. Napriek tomu, že patrí medzi takzvané potenciálne nebezpečné asteroidy, zrážka s ním zatiaľ nehrozí."

Pavol Rapavý: „Ešte bližšie ako toho roku sa vlastne priblíži až v roku 2093, ale to už tá vzdialenosť bude len 3 milióny kilometrov."

Jozef Demeter: „Phapethon letí veľmi blízko Slnka, kde sa ohrieva na vysokú teplotu. Zanecháva za sebou častice, ktoré my neskôr pozorujeme ako meteorický roj Geminíd. Meno dostal po synovi gréckeho boha slnka, ktorý Phaethonovi požičal svoj ohnivý nebeský voz. Nedopadlo to však dobre."

Vladimír Bahýl: „Tie kone sa zľakli, mladý Phaethon nevládal udržať teda tieto kone na uzde."

Pavol Rapavý: „Leteli až tak nízko k Zemi, že premenil úrodné krajiny na púšť, moria sa začali vyparovať."

Jozef Demeter: „A tak keď chceli Zem zachrániť, museli bohovia zasiahnuť, Phaethona zabili bleskom."

Pavol Rapavý: „Jeho sestry keď ho našli spáleného pri rieke Eridanus, začali plakať, a z ich sĺz máme dodnes jantár."

Jozef Demeter: „Marian Ujházy a Jozef Demeter, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač