Bývalý komentátor BBC šokuje svet svojimi vyjadreniami

18. 12. 2017

Konšpiračných teórii je už toľko, že sa v nich bežný človek stráca. Nečudo, že mnohí ľudia už nevedia, komu a čomu sa dá vôbec veriť. Vedia to aj konšpirátori, ktorí svoje teórie šíria, a mnohí si za svoje prednášky dajú aj dobre zaplatiť.

logo Televíznej stanice Markíza(15. 12. 2017; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 1/3; Mirka Ondrejčíková/Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Konšpiračné teórie. Je ich toľko, že sa v nich bežný človek stráca. Nečudo, že mnohí ľudia už nevedia, komu a čomu sa dá vôbec veriť. Vedia to aj konšpirátori, ktorí svoje teórie šíria, a mnohí si za svoje prednášky dajú aj dobre zaplatiť. Nedávno bol v Bratislave človek, podľa ktorého je Mesiac mimozemskou základňou a našu planétu ovládajú jaštery. A hoci svoje teórie neopiera o žiadne fakty či dôkazy, nájde sa dosť ľudí, ktorí mu veria."

Mirka Ondrejčíková, redaktorka: „Tvár tohto muža možno nepoznáte, no zrejme ste už počuli o niektorých jeho teóriách. Najšokujúcejšia je tá, že kráľovná Alžbeta je vlastne jašter. Aj preto žije tak dlho. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Napriek tomu má aj na Slovensku veľa priaznivcov, ktorí sú ochotní zaplatiť za jeho prednášky. Už takmer tridsať rokov publikuje svoje tvrdenia."

David Icke, rečník, autor alternatívnych kníh: „Mal som zvláštny život. Viacero životov v jednom. Začalo sa to, že som bol futbalistom, potom som sa stal novinárom, neskôr komentátorom v rádiu a následne v televízii. Pracoval som pre BBC, a potom som sa začal zaujímať o životné prostredie. Bol som hovorcom strany zelených."

Mirka Ondrejčíková: „A vtedy to prišlo. Tvrdí, že sa mu otvoril kanál, cez ktorý prijíma informácie."

David Icke: „Myseľ mi expandovala, tak som to nazval. Začal som vidieť svet v rôznych súvislostiach. Zažil som veľa zvláštnych, až paranormálnych skúseností. A zrazu som v tých individuálnych obrazoch začal vidieť súvislosti a prepojenia."

PhDr. Karol Kleimann, klinický psychológ: „No ľudia vždy chceli veriť určitým veciam, ktoré boli také nejaké zaujímavé, ktoré boli plné fantázie. Tak si len zoberte, aké momentálne sa natáčajú filmy alebo aké knihy sú."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD., vedec SAV: „On začal s tým, že v podstate jeho poznatky vychádzajú z nejakého osvietenia alebo prehovorili k nemu nejaké nadprirodzené bytosti a v podstate je to taký amalgám už doteraz známych konšpiračných teórií spojených s rôznymi sci fi motívmi a new age názormi."

Mirka Ondrejčíková: „Otvorene hovorí o tom, že celý svet ovláda skrytá moc, ktorá spôsobuje globalizáciu a centralizáciu moci."

David Icke: „Ak sa pozriete na politikov, nezáleží na tom, na ktorého, môžu ostať na kratší čas alebo aj na dlhší, ale oni odídu a niekto iní ich zase vymení. Oni opustia stranu, ale nič sa v skutočnosti veľmi v strane nezmení. Prečo? Pretože politici sú len nástrojmi skrytej moci, ktorú ľudia nikdy neuvidia."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Hlavne tvrdí to, že v podstate akákoľvek zložka našej spoločnosti je nejakým spôsobom manipulovaná, nedôveryhodná, teda médiá, veda, školstvo, akékoľvek inštitúcie. Tie jeho interpretácie rôznych faktov sú svojím spôsobom veľmi insitné a vo svojich prezentáciách v podstate nikdy nedokladá nejak to, čo tvrdí."

Mirka Ondrejčíková: „Medzi najviac dych vyrážajúce teórie patrí zrejme tá, že našu planétu ovládajú neľudské bytosti, reptiliáni, a Mesiac, ktorý využívajú ako svoju základňu, nie je Mesiacom."

David Icke: „Keď poviete tieto veci v jednej vete, veľa ľudí, čo nepozná súvislosti a nevie o dôkazoch, si povie len, čo? Ten muž sa zbláznil. Ale ak sa pozriete na dôkazy, napasujete ich na seba, v tom momente si ľudia pomyslia, počkať chvíľu. Nedávalo to zmysel, ale už mi to dáva. Tvrdím, že Mesiac nie je tým, čím sa zdá, že to môže byť forma konštrukcie."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Astrofyzici sa zaoberajú svojou prácou a nemyslím si, že by mali čas zapodievať sa niečím takým. To úsilie, ktoré museli vynakladať, aby vyvracali takéto nezmysly, to by bola strata času. V každom prípade je to veľmi bizarná predstava, ktorú mnohí ju identifikovali v rôznych sci fi predlohách, ktoré predchádzali pôsobeniu Davida Iceka."

David Icek: „Sovietski vedci už v roku 1970 zo sovietskej vedeckej univerzity napísali o tom tiež dlhý detailný článok a mnoho starovekých civilizácií hovorilo o tom, že Mesiac nie je skutočný."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Samozrejme, on sa odvoláva na rôzne kvázi vedecké zistenia alebo používa alebo skôr dezinterpretuje rôzne vedecké zistenia, napríklad o vibráciách Mesiaca pri dopadoch rôznych modulov. Paradoxne tie oficiálne zistenia ináč, úplne ináč interpretujú tieto javy a v podstate on nedokladá, nerobí nejaké analýzy, on len v podstate povie nejaké svoje tvrdenie a považuje to za dôkaz toho, čo chce dokázať."

Karol Kleimann: „Konšpiračné teórie, je to ako keby taká opozícia tomu, čo tu je, to znamená, že ako keby to bolo postavené na reálnom základe, ale je tam niečo vymyslené a podporené tými pravda, ktoré si oni vymyslia."

Patrik Herman: „Konšpiračné teórie strhávajú, fascinujú a lákajú mnohých ľudí. Často aj napriek tomu, že si odporujú alebo existuje dostatok jasných dôkazov, že sú nepravdivé. Ako je možné, že si stále vedia nájsť prívržencov, ktorí im bezhranične veria?"

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Bol jedenásty september zosnovaný USA, vybudoval niekto Mesiac? Naozaj nás ovládajú reptiliáni? Vo svojich publikáciách uvádza aj dôkazy k svojim tvrdeniam. No aj napriek tomu ho mnohí označujú len za konšpirátora."

David Icke: „Zbrane hromadného ničenia v Iraku, to nebola konšpirácia na ospravedlnenie násilného napadnutia Iraku. Samozrejme, že bola. Ale, ak sledujeme mainstreamové médiá, tak uvidíte, že zneužívajú tento pojem konšpiračné teórie a konšpirační teoretici. Teraz máme globálne médiá, ktoré tvrdia, že áno, klamali sme ľuďom o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, ale o jedenástom septembri nám tí istí ľudia teraz predkladajú ich pravdu. To je nonsens. Celý jedenásty september je nezmysel. Oficiálna verzia. Našťastie sú ľudia ako ja, ktorí neakceptujú predkladanú verziu, ale kontrolujú detailne fakty, či sú pravdivé alebo nie."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Konšpirácie sú niečo, čo sa deje a to mnoho konšpiračných teórií, ktorým sa venujú konšpirační teoretici, majú nejaký reálny základ. Ten samotný fakt vieme, že teda zbrane sa tam nenašli a teraz je otázne, či americká strana s touto informáciou takto pracovala zámerne a manipulovala s tým, to by bola konšpiračná teória, že si takto vymysleli zámienku, alebo to bola nejaká proste chybná informácia, ktorú precenili. Ale či to tak bolo, sú ľudia, ktorí hovoria, že áno alebo nie."

PhDr. Karol Kleimann: „Týchto kníh skutočne existuje veľké množstvo. Je hodne teda vysielačov, videí, ktoré toto potvrdzujú, že áno, že takto to je. No a čím ten človek má nejaké menšie vedomosti alebo sa mu to zapáči, tak potom asi to číta. Ale myslím si, že väčšina tých ľudí to vníma ako príjemné pobavenie, presne ako alternatívu k nejakým oficiálnym tvrdeniam, a je to vlastne k zamysleniu sa na to, že či všetko to, čo nám nejako ponúkajú tie oficiálne zdroje, či skutočne je to tak alebo to môže byť aj trošku ináč."

(začiatok ankety)

Opýtaný 1: „Väčšine z toho verím."

Opýtaný 2: „Treba si to nechať uležať v hlave."

Opýtaný 3: „Pootvorilo mi to oči."

(koniec ankety)

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Tí falošníkovia alebo návštevníci tých prednášok v podstate neuveria všetkému, ale vyberú si len to, čo im vyhovuje. Nemusia oni nevyhnutne si zobrať z toho, že teda Mesiac neexistuje, alebo že nás tu ovládajú mimozemšťania, ale zoberú si to, že tá organizácia štátov, inštitúcie a tak ďalej je nejakým spôsobom len predstieraná a v skutočnosti za tým ťahá niekto iný nitkami."

Mirka Ondrejčíková: „Pre svoje alternatívne tvrdenia sa stal terčom posmechu."

David Icke: „On si myslí, že mimozemšťania ovládajú tento svet. Poďme sa mu smiať. Všetko, čo robím, je, že poviem, pozrite, tu sú dôkazy. Robte si s nimi, čo chcete. A čo si myslíte o mne, je irelevantné."

Mgr. Vladimír Bahna, PhD.: „Viacerí ho odsudzujú za to, že je manipulátorom, ktorý využíva ľudí ochotných zaplatiť za jeho prednášky či knihy."

David Icke: „Dobrý biznis pre mňa. Dobre. Bývam v jednoizbáku s malou pracovňou. A ja to robím len pre peniaze? Mal som predtým televíznu kariéru, ktorú som zanechal pre toto. Konám tak preto, že verím, že to musím robiť."

PhDr. Karol Kleimann: „Títo ľudia to majú založené na tom, že majú dar reči, že vedia presvedčovať, že vedia ovplyvňovať, a tí ľudia na nich chodia preto, že chcú teda na vlastné uši počuť to, čo možnože čítali a presvedčiť sa, že či teda skutočne je to tak, ako povedzme ten autor tvrdí alebo píše."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)

Tlač