Prevratná liečba chrupavky

06. 12. 2017

Košickí vedci vytvorili látku, ktorá vyplní a zahojí poškodenú chrupavku. Deformáciu vyplnia materiálom, ktorý sa správa takmer ako živý. Nový materiál teraz testujú na zvieratách. Ich cieľom je však liečba ľudí. (Televízna stanica Markíza, 5. 12. 2017)

Televízna stanica Markíza - logo(05. 12. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 22/30; Dušan Tokarčík, Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Košickí vedci prišli s prevratným objavom. Vytvorili látku, ktorá vyplní a zahojí poškodenú chrupavku."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Nový materiál teraz testujú na zvieratách. Ich cieľom je však liečba ľudí."

Dušan Tokarčík, redaktor: „Možno to vyznie kruto, ale toto prasiatko dá svetu určite viac, ako keby z neho urobili klobásy. Dnes na ňom otestovali prevratný spôsob liečby poškodenej chrupavky. Deformáciu vyplnia materiálom, ktorý sa správa takmer ako živý."

Ľubomír Medvecký, Ústav materiálového výskumu SAV: „V princípe tento bio materiál je vlastne špongiózny. Toto sa vlastne celé zoberie, v tejto suchej forme sa vloží do toho defektu, ktorý chirurg vlastne vyvŕta do kolena."

Dušan Tokarčík: „Telo tento bio materiál neodmietne a takpovediac samo si opraví poškodenú kosť alebo chrupavku. Aj dnešná operácia sa podarila."

Zdeněk Žerta, veterinárny ortopéd: „Je potřeba ale vyzkoušet jakou trvanlivost bude mít ta chrupavka, jaké to bude u starších zvířat než u těch mladých zvířat."

Dušan Tokarčík: „Tento špeciálny materiál zatiaľ testujú na zvieratách, no je možné, že na operačnom stole už čoskoro nebude prasa, ale človek."

Ľubomír Medvecký: „Mojím cieľom je dostať to do tej klinickej praxe, to znamená do humánnej medicíny."

Dušan Tokarčík: „Pri doterajšej liečbe pacientov s poškodenou chrupavkou boli nevyhnutné minimálne dve operácie."

Maroš Varga, ortopéd, nemocnica Šaca: „Je potrebné najprv pacientovi odobrať chrupavku, potom ju dať nakultivovať do špeciálnych laboratórií, celý ten proces zaplatiť a zhruba za 6 až 8 týždňov toho pacienta operovať znovu."

Dušan Tokarčík: „S novým materiálom môže byť celý proces niekoľkonásobne lacnejší, operácia menej invazívna a pacient sa rýchlejšie vráti do normálneho života. Vedci to však budú musieť najprv otestovať na ľuďoch a na to potrebujú peniaze."

Ján Danko, vedúci Katedry anatómie, histológie a fyziológie UVLF Košice: „Pokúšali sme sa trikrát o štrukturálny fond, ani raz sme neuspeli. Bolo nám aj raz vytknuté pre originalitu."

Dušan Tokarčík: „Aj laikovi je však jasné, že takýto spôsob liečby je nielen originálny, ale aj unikátny. Presné zloženie bio materiálu vedci zverejnia, až keď bude chránený patentom. Z Košíc Dušan Tokarčík, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)  

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač