Vianočný šachový turnaj

21. 12. 2017

Najväčšia popularizácia šachu na Slovensku má ešte len prísť, po vzore 36 krajín sveta aj u nás pribudne šachová škola Anatolija Karpova. Garantom školy bude sám ruský šachový veľmajster.

logo Televíznej stanice TA 3(19. 12. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 8/17; Lenka Ježová /Zuzana Závodská, Alfonz Šuran)

Zuzana Závodská, moderátorka: „Predseda parlamentu Andrej Danko usporiadal v bývalej Národnej rade šachový turnaj. Svoje sily si medzi sebou zmerali nadšenci tohto gentlemanského športu. Najväčšiu pozornosť zožal turnaj medzi deťmi a známymi osobnosťami z verejného sektora, ktorý sa skončil remízou."

Lenka Ježová, reportérka TA 3: „Logické myslenie, pozornosť a dodržiavanie pravidiel, to sú vlastnosti, ktoré musí mať dobrý šachový hráč. Sú to ale aj vlastnosti, ktoré by si mali podľa lídra národniarov osvojovať deti od útleho veku."

Andrej Danko, predseda Národnej rady: „Ja sa tým netajím, že by som chcel v spolupráci s ministerstvom školstva zaviesť do učebných osnov možnosť výučby šachu. Je to hra, ktorá môže naše deti naučiť správaniu, slušnosti, rešpektovaniu pravidiel."

Lenka Ježová: „Predseda parlamentu už o svojich plánoch rozprával aj s ministerkou školstva Martinou Lubyovou, tá je rozvoju šachu na školách naklonená."

Martina Lubyová, ministerka školstva: „Keď sa dvaja neznámi ľudia stretnú, nenájdu spoločné témy, nemajú sa o čom rozprávať, keď si sadnú za tú šachovnicu, počas tej hry nájdu toľko spoločných tém, že nakoniec od nej vstávajú ako priatelia."

Lenka Ježová: „Pri príležitosti blížiacich sa sviatkov inicioval predseda parlamentu tiež prvý vianočný turnaj, ktorý má vytvoriť tradíciu tohto športu na Slovensku. Priestory starej Národnej rady privítali hráčov každého veku."

Šachista: „Začalo to tak, že moja mama chcela, aby som si našiel nejaký šport, ktorý by ma ukľudňoval, lebo robím aj džudo, a to už mám tak troška dlhšie. Tak chcela, aby som robil nesúťažný šport."

Lenka Ježová: „Mala si ťažkého súpera?"

Šachistka: „Nie, ani docela nie, lebo som ho porazila."

Dušan Tittel, poslanec: „Môj otec ma od mlada viedol k šachu, dedo bol stolár, ktorý urobil krásnu šachovnicu na peknom takom drevenom stolíku, ktorú mám ešte do dnes."

Eduard Chmelár, politický analytik: „Ja som dôstojne prehral, musím povedať a že som až hrdý na to, s kým som prehral."

Lenka Ježová: „Najväčšia popularizácia šachu na Slovensku má ešte len prísť, po vzore 36 krajín sveta aj u nás pribudne šachová škola Anatolija Karpova. Garantom školy bude sám ruský šachový veľmajster."

Anatolij Karpov, ruský šachový veľmajster: „Všetci sme jedna rodina, je to heslo, ktoré dodržiavajú šachoví hráči všade na svete. Je to hra, ktorá je nezávislá od veku, pohlavia či rasy. Priateľstvá, ktoré ľudia nadviažu pri hre, trvajú desaťročia."

Lenka Ježová: „Podvečer si partičku šachu nenechal ujsť ani predseda parlamentu Andrej Danko."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač