Bezpečnejšie operácie mozgu

07. 02. 2017

Odborníci z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave vyvinuli bezpečnejšiu techniku operovania hlboko uložených nádorov. Objav našich lekárov si všimli aj v zahraničí a zverejnili ho s prestížnom neurochirurgickom časopise. Novinku zavádzajú do praxe aj zahraniční neurochirurgovia.

Televízna stanica TA 3_logo(4. 2. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/17; Lenka Ježová, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Úspech, aký nám vo svete môžu závidieť. Odborníkom z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava sa podarilo niečo, o čo sa ich kolegovia na celom svete zatiaľ snažili len márne. Vyvinuli bezpečnejšiu techniku operovania hlboko uložených nádorov. Nasledujúce zábery nie sú vhodné pre deti a slabšie povahy."

Lenka Ježová, redaktorka: „Lekári z Univerzitnej nemocnice v Bratislave vykonajú ročne okolo 700 operácií mozgu. Medzi tie najnebezpečnejšie patrí operovanie nádorov v časti nazývanej insula. Lekári musia dať veľký pozor, aby neporušili okolité cievy či centrá, ktoré zabezpečujú reč, zrak i pohyb."

Gabriela Timárová, neurofyziologička: „Slúžime ako varovanie pre neurochirurga, že ďalšie pokračovanie určitej činnosti je rizikové pre pacienta z hľadiska poškodenia jeho funkcie."

Lenka Ježová: „Invazívne zásahy do mozgu by mali byť vďaka objavu slovenských odborníkov bezpečnejšie. Lekári môžu vďaka 3D sonografu počas celej operácie vidieť aj drobné cievy s priemerom menším ako jeden milimeter. Ak nádor zasahuje do dôležitých centier mozgu, dokážu odstrániť jeho najväčšiu možnú časť a predĺžiť tak život pacienta aj o desať rokov."

Andrej Šteňo, neurochirurg: „To už hovoril aj Louis Pasteur, že náhoda praje pripraveným, takže mali sme šťastie, ale boli sme na to šťastie pripravení. Nastavenie o jeden stupeň menej, ktorých je tam x, nám zobrazí tieto cievy, ale už zase o ďalší stupeň, už sú tie cievy zase nie tak dobre zobrazené."

Vladimír Hollý, anestéziológ: „Keď nevieme pacientovi pomôcť, tak máme aspoň veľkú snahu mu neublížiť."

Lenka Ježová: „Objav našich lekárov si všimli aj v zahraničí a zverejnili ho s prestížnom neurochirurgickom časopise. Novou metódou na Slovensku doteraz úspešne operovali desať pacientov. Novinku zavádzajú do praxe už aj zahraniční neurochirurgovia."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, veda

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač