Chladnejšia zimná prognóza

20. 02. 2017

Zimná prognóza Európskej komisie v oblasti hospodárstva je optimistická, ale upozorňuje na riziká prameniace z nejasnej politickej situácie vo svete. Slovensko by si malo udržať nadpriemerný rast.

logo Televíznej stanice TA 3 (18. 02. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 4/15; Daniel Horňák/Rastislav Iliev)

Rastislav Iliev, moderátor: „Zimná prognóza Európskej komisie schladila optimizmus, ktorý priniesol rok 2016 do európskej ekonomiky. Dôvodom sú najmä riziká prameniace z viacerých strán. Nová politika Spojených štátov amerických, brexit, finančné problémy Talianska či blížiace sa voľby vo Francúzsku a Nemecku. Napriek tomu by si však Slovensko malo udržať nadpriemerný rast."

Daniel Horňák, redaktor: „Európskej komisii a centrálnej banky sa vďaka masívnym stimulačným opatreniam podarilo dostať európske ekonomiky v uplynulých rokoch na rastovú trajektóriu. Vplyv nízkych úrokových sadzieb a dostatku peňazí na trhoch sa však v tomto roku oslabí. Dôvodom zakolísania sú najmä geopolitické riziká, vyhrotené vzťahy s Ruskom, situácia na Ukrajine, blížiace sa voľby v Nemecku a Francúzsku a mnohé ďalšie."

Pierre Moscovici, eurokomisár pre hospodárske záležitosti: „Okrem toho čelíme dôsledkom brexitu, ale aj určitej revolte časti obyvateľov Únie, ktorí v rôznych voľbách dávajú najavo svoj nesúhlas s globalizáciou. Toto bude mať určite nepriaznivé následky na našu európsku ekonomiku."

Daniel Horňák: „Oproti pôvodným odhadom Komisia najvýraznejšie zhoršila vývoj Veľkej Británie. V dôsledku brexitu sa má rast tamojšej ekonomiky spomaliť z dvoch na úroveň približne jedného percenta. Podstatne slabšie hodnotenie dostalo aj Taliansko. Pre politickú krízu a problémy v bankovom sektore sa zhoršuje situácia v jeho verejných financiách. Podľa odborníkov je takýto vývoj nebezpečný, najmä vzhľadom na fakt, že ide o kľúčovú ekonomiku eurozóny."

Stanislav Pánis, analytik J&T: „Pokiaľ sa talianskej ekonomike nebude dariť, tak bude rásť popularita populistických politikov, ktorí ponúkajú zjednodušené riešenia, avšak tie zjednodušené riešenia v konečnom dôsledku ešte zhoršia ekonomickú situáciu."

Daniel Horňák: „Pre Slovensko Brusel potvrdil pozitívne očakávania. Tempo rastu síce nevidí tak optimisticky ako slovenské inštitúcie, no napriek tomu by firmy aj ľudia mali cítiť pozitívny vývoj."

Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV: „Sa predpokladá ďalší pokles nezamestnanosti a na druhej strane sa predpokladá rast reálnych príjmov na úrovni 3,8 percenta. Čiže o toľkoto percent viac by mali mať občania v našich peňaženkách na konci tohto roka ako na začiatku."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Ekonomiky EÚ v posledných rokoch sú v znamení rastu

Tlač