Inteligentné lavičky

06. 02. 2017

V Bratislave pribudli dve  inteligentné lavičky. Inteligentnú lavičku testovali na horúcom balkánskom slnku, je to chorvátsky start‑up. Vo svete už funguje na štyroch kontinentoch.

logo Televíznej stanice TA 3(05. 02. 2017; Televízna stanica TA 3; Správy; 07.00; por. 1/1; Blanka Dóková, Katrin Lengyelová)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „V hlavnom meste pribudli dve nové lavičky, ktoré ponúkajú oveľa viac, ako iba možnosť sadnúť si a odpočívať. Minimalistický dizajn ukrýva moderné technológie. Inteligentné lavičky vedia nabiť telefón či hodinky a poskytujú pripojenie na internet cez wi‑fi. Energiu berú zo Slnka. Ak sa osvedčia, postupne ich v Bratislave bude viac."

Blanka Dóková, redaktorka: „Takto sa v solárnych paneloch inteligentnej lavičky v centre Bratislavy odráža Primaciálny palác. Rovnaká je aj v parku pre deti na Kramároch. Každá dokáže dobiť dva telefóny pomocou kábla a jeden bezdrôtovo. Okrem toho sú zdrojom wi‑fi signálu. Navyše v noci pekne svietia. To ale nie je všetko.. ."

Ivo Nesrovnal (nezávislý), primátor Bratislavy: „Okrem toho lavička zbiera z ovzdušia informácie o tlaku, teplote aj chemickom zložení a je schopná ich odosielať do centrály. To znamená, že my potom môžeme informovať občanov."

Blanka Dóková: „Lavičky si berú energiu iba zo slnka, čo môže byť v zime problém. Stačí však jeden slnečný deň a ich batérie sú nabité na sto percent. Ani v horúcom lete by sedenie na solárnom paneli nemalo byť nepríjemné."

Igor Salopek, majiteľ a konateľ vývojárskej spoločnosti: „Má zabudované štyri ventilátory, ktoré ako náhle teplota presiahne cez 30 stupňov, začnú chladiť aj technológiu, aj samotnú lavicu. Takže je to príjemné sedieť na tej lavici."

Blanka Dóková: „Inteligentnú lavičku testovali na horúcom balkánskom slnku, je to chorvátsky start‑up. Vo svete je už na štyroch kontinentoch."

Igor Salopek: „Ten počet je cez 350 kusov zatiaľ, ale tento rok už plánujeme vyrobiť cez tisíc kusov."

Blanka Dóková: „Na Slovensku ju mali ako prvú v Banskej Bystrici, dve sú v Košiciach a teraz si dve na skúšku požičala Bratislava. Má ich na trojmesačné bezplatné testovanie."

Ivo Nesrovnal: „Keď sa osvedčí, keď uvidíme, že Bratislavčania o ňu budú mať záujem, budú využívať jej služby, alebo to čo poskytuje, tak potom budeme rozmýšľať aj o nejakom rozšírení."

Rudolf Kusý (nezávislý), starosta MČ Bratislava – Nové Mesto: „Ak sa bude ľuďom páčiť, ak ju budú využívať či už na wi‑fi alebo na nabíjanie najrôznejších telefónov, smartfónov a podobne, tak v takom prípade spravíme obstarávanie a vyobstarávame dvadsať, tridsať po celej mestskej časti."

Blanka Dóková: „Hodnota jednej inteligentnej lavičky je 3 300 eur. Ak sa osvedčí, ďalšie by mohli pribudnúť na verejných priestranstvách, kde je dosť slnečného svetla a dobrý prístup."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
technológie, energia, energetika

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač