Krištáľové krídlo získalo 12 osobností

01. 02. 2017

V jubilejnom 20. ročníku Krištáľového krídla si prevzalo ocenenie 12 osobností na Slovensku. Krištáľové krídlo získal aj onkológ a vedec Michal Mego. Najmladším laureátom sa stal pätnásťročný programátor Ondrej Vrábel v kategórii Filantropia. Ďalší z mladých, husľový virtuóz Dalibor Karvay, bol ocenený v kategórii Hudba.

Televízna stanica STV 1_logo(30. 1. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/21; Jana Masárová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Dvanásť slovenských osobností z oblasti umenia, športu, vedy, medicíny a hospodárstva si v Slovenskom národnom divadle prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo. V dvadsiatom jubilejnom ročníku získali cenu za celoživotné dielo manažér Andrej Glatz a hudobná legenda Marián Varga."

Marián Varga: „K hudbe som sa dostal ako odmalička, dvojročný. Keď som boli malý, som začal spievať. Nevedel som rozprávať, tak som spieval, a ta ta ta tááá táááá."

Jana Masárová, redaktorka: „Marián Varga, člen legendárnej skupiny Prúdy a zakladateľ Collegium Musicum patrí k najoriginálnejším osobnostiam slovenskej hudobnej scény, zhodla sa veľká porota Krištáľového krídla. Sošku hudobníkovi udelili práve v deň jeho narodenín. Prevziať ju prišiel jeho synovec."

Marián Varga: „Je to príjemná cena už len preto, že to je na moje narodeniny. Takže ja dostanem k sedemdesiatinám túto cenu."

Jana Masárová: „V jubilejnom dvadsiatom ročníku Krištáľového krídla ocenili aj viaceré mladé osobnosti. Najmladším laureátom sa stal pätnásťročný programátor Ondrej Vrábel v kategórii Filantropia. Ďalší z mladých, husľový virtuóz Dalibor Karvay bol ocenený v kategórii Hudba."

Dalibor Karvay, huslista: „Husle milujem. Vždy som to robil s láskou. Proste to sa inak nedá, lebo keď človek študuje a má cvičiť každý deň nejakých desať jedenásť hodín, keď má nejakých štrnásť pätnásť šestnásť rokov, hej, že človek si to musí vlastne odrobiť, tak samozrejme to sa dá jedine vtedy, keď to má naozaj rád a keď to chce robiť."

Jana Masárová: „V inej hudobnej kategórii Rock Pop Jazz získal Krištáľové krídlo líder skupiny No Name Igor Timko, vo Výtvarnom umení sklár Palo Macho, v Športe cena patrí vodným slalomárom Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom. Daniel Hevier si prevzal sošku za Literatúru."

Daniel Hevier, spisovateľ: „Ja verím a dúfam, že to, čo som napísal, ma istým spôsobom presahuje. Že to je aj múdrejšie, aj silnejšie, aj dôležitejšie ako ja sám."

Jana Masárová: „Herečka Zuzana Mauréry, ktorá cenu získala za rolu Márie Drazdechovej vo filme Učiteľka, na pódiu apelovala na ochranu tých, ktorým sa deje krivda, aj na podporu učiteľom."

Zuzana Mauréry, herečka: „Rola v živote rola učiteľa je veľmi dôležitá. Vo formatívnom veku detí je nezastupiteľná. Je to autorita. Učitelia to nemajú ľahké, prosím, venujte im pozornosť."

Jana Masárová: „Krištáľové krídlo získal aj onkológ a vedec Michal Mego či šéf Slovenskej sporiteľne Štefan Máj."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
osobnosti vedy, veda

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač