Máme elitu aj podpriemer

24. 02. 2017

Podľa medzinárodného auditu ústavov SAV, dva ústavy Slovenskej akadémie vied patria do najlepšej kategórie. Je to Ústav polymérov a Ústav etnológie. Výskum, ktorý sa na Slovensku robí, určite má  podľa výsledkov medzinárodného auditu zmysel.

logo Televíznej stanice Markíza(23. 02. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 17/28; Michal Kovačič/Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Slovenskí vedci už vyliečili paviána z cukrovky a smerujú k tomu, aby to isté dokázali aj pri ľuďoch."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Pracuje na tom Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied, ktorý je jedným z dvoch najlepších na Slovensku. Hovorí to aj medzinárodná komisia, ktorá hodnotila, kto je u nás špička a kto výrazný podpriemer. Tí prví dostanú milión navyše, tí druhí šancu na reparát."

Michal Kovačič, redaktor: „Takto vyzerá komisia z celej Európy, ktorá celé mesiace hodnotila, ako na tom slovenská veda je. Na čele stojí prísne vyzerajúca profesorka biochémie z fínskej akadémie vied."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Často sa potýkame s otázkami, či výskum, ktorý sa na Slovensku robí, má vôbec zmysel. Tak prvá odpoveď je, že má."

Marja Makarow, podpredsedníčka fínskej akadémie vied: „Dva ústavy Slovenskej akadémie vied patria do najlepšej kategórie. Je to Ústav polymérov a Ústav etnológie."

Michal Kovačič: „Možno to tak nevyzerá, ale práve tu sa robí špičková veda. Ústav polymérov znesie porovnanie nielen s Európou, ale pokojne aj so svetom. Filip Rázga pracuje v tíme, ktorý vyvíja nové polyméry teda zložité makromolekulové látky. Robí ale aj niečo oveľa pochopiteľnejšie, lieči opice."

Filip Rázga, Ústav polymérov SAV: „... normoglykemické hodnoty bez potreby pichania si exogénneho inzulínu."

Michal Kovačič: „Jednoducho povedané, slovenskí vedci už paviána z amerického Chicaga úplné vyliečili z cukrovky prvého typu, ktorou mimochodom na svete trpí štyristo miliónov ľudí. Ďalší cieľ je vyliečiť ešte makaka."

Filip Rázga: „Akonáhle to bude, tak potom nasledujú byrokratické procedúry, ktoré by mali túto fázu uzavrieť a malo by sa ísť do klinických testoch na ľuďoch, ktorí to potrebujú."

Michal Kovačič: „Podstatou je vývoj asi milimeter veľkých kapsúl, do ktorých sa umiestnia bunky pankreasu, ktorý u zdravých ľudí produkuje inzulín. Státisíce kapsúl sa následne vpichnú do brucha, začnú pracovať a de facto je po diabete."

Filip Rázga: „Tieto živé bunky suplujú funkciu poškodeného pankreasu normálne, ako keby ten pankreas fungoval."

Pavol Šajgalík: „Máme aj tých najlepších a teda máme aj tých, ktorí zatiaľ nestačia s dychom."

Michal Kovačič: „Z päťdesiatky ústavov sú teda excelentné dva, výborných deväť a v najhoršej kategórii ich skončilo päť. Tie šéf akadémie ešte nemenuje s tým, že majú tri týždne na odvolanie. Škrtať sa zatiaľ nebudú a Pavol Šajgalík dúfa, že sa zlepšia v snahe dosiahnuť na prémie pre najlepších. Tie prišli už tento rok."

Peter Kažimír, minister financií (Smer‑SD): „Milión sto tisíc eur, ako prvok motivácie."

Pavol Šajgalík: „Nemám veľkú obavu, že by sme museli zavrieť nejaké veľké množstvo ústavov."

Michal Kovačič: „Generálne odporúčanie pre celú slovenskú vedu pritom je, aby pracovala s mladými vedcami a lákala ich aj spoza hraníc. Dnes je to totiž len výnimka."

Pavol Šajgalík: „Okolo jedného až päť percent tvoria tí zahraniční, čo je nesmierne málo."

Sijbolt Noorda, holandský teológ a historik: „Výborné podmienky vám pomôžu zabojovať s odlivom mozgov. Ak ich máte, ľudia ostanú na Slovensku."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Iné

Lepšie ústavy dostanú viac
Medzinárodný audit ústavov SAV
Prvé nezávislé hodnotenie SAV zahraničnými expertmi

Tlač