Nové pečivo pre ľudí s diétnym stravovaním

21. 02. 2017

Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre niekoľko rokov vyvíjali potraviny vhodné pri diagnózach, ako je celiakia, cukrovka a neznášanlivosť laktózy. Napokon vyvinuli trvanlivé pečivo, ktoré je chutné, zdravotne vyhovujúce a aj technologicky dobre spracovateľné.

Televízna stanica STV 1_logo(19. 2. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 18/21; Jana Obrancová, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Alergia na lepok, cukrovka, aj neznášanlivosť laktózy. Problémy, ktorými na Slovensku trpí čoraz viac ľudí. Navyše sa neraz vyskytujú aj v kombinácii. Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa rozhodli vyvinúť potraviny vhodné pri všetkých troch ochoreniach súčasne."

Jana Obrancová, redaktorka:  „Celiakia, cukrovka, aj neznášanlivosť laktózy. Všetky tieto ochorenia si vyžadujú obmedzovanie v strave. Porušenie diéty pritom môže znamenať tráviace, aj iné zdravotné problémy. Odborníci z nitrianskej univerzity sa preto zamerali na trvanlivé pečivo, ktoré vyhovie pri všetkých troch diagnózach."

Peter Chlebo, Katedra výživy ľudí FAPZ SPU: „Sme vylúčili všetky tieto riziká, to znamená, že je tam odbúraná laktóza, je tam odstránený alebo nie je prítomný lepok a aj glukóza, cukor je nahradený inými sladidlami."

Tatiana Bojňanská, riaditeľka AgroBioTech Nitra: „Obsahuje veľmi dôležité nutrične významné zložky, hlavne s antioxidačným potenciálom. Je tam vysoký podiel vlákniny, sú tam ďalšie biologicky aktívne látky."

Jana Obrancová: „Vyvinúť potraviny vhodné pre diabetikov, celiatikov, aj ľudí alergických na laktózu trvalo univerzite niekoľko rokov. Za ten čas títo odborníci upiekli tisíce sušienok."

Eva Tušimová, vedeckovýskumná pracovníčka AgroBio: „Mali sme aj prípady, že to cesto sa nám úplne rozpadlo a museli sme tam opäť niečo zmeniť. Stalo sa, že niektorá surovina nám nepasovala do toho zloženia."

Tatiana Bojňanská: „Sme vyvinuli trvanlivé pečivo, ktoré je chutné. Po senzorickej stránke je veľmi dobré, ktoré je po zdravotnej stránke vyhovujúce, ktoré je aj technologicky dobre spracovateľné."

Jana Obrancová: „Na trh by sa trvanlivé pečivo mohlo dostať o niekoľko mesiacov. Univerzita si chce dať nápad najskôr patentovať a potom nájsť komerčného výrobcu."

Danka Moravčíková, vedúca Transferového centra SPU: „Buď podáme žiadosť o úžitkový vzor alebo budeme tú technológiu patentovať na úrovni medzinárodnej, respektíve európskej."

Jana Obrancová: „Okrem trvanlivého pečiva odborníci už teraz pracujú aj na výrobe chleba, ktorý by bol vhodný súčasne pre ľudí s cukrovkou, celiakiou, aj neznášanlivosťou laktózy."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo, vysoké školy, inovácie, technológie

Odbory vedy a techniky:
Pôdohospodárske vedy

Tlač