Prírodovedec Miroslav Saniga – nočný vedec

13. 02. 2017

Miroslav Saniga si nevie predstaviť život bez prírody. Nočné výskumy Veľkej Fatry sa stali pre prírodovedca nočným rituálom. Je zrejmé, že prírodu pod hviezdnou oblohou bude sledovať aj naďalej. Lesy Veľkej Fatry pozná ako vlastnú dlaň. Niekedy prejde v noci 5 km a niekedy aj 50.

Televízna stanica Markíza_logo(8. 2. 2017; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 4/4; Ľubo Fronko, Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Doma chodí spať so sliepkami, aby ráno vstával skôr ako sa prebudí les. Miro je prírodovedec telom aj dušou. Bez ohľadu na počasie noc čo noc opúšťa vyhriatu posteľ a mieri do tmavých hôr. Aj taká vie byť práca vedca, ktorý svoje povolanie berie ako životné poslanie."

Miroslav Saniga, prírodovedec, Ústav ekológie lesa SAV: „Človek, ktorý sa zaujíma o prírodu, tak sa musí prispôsobiť vlastne tomu režimu prírody. Tomu čo v prírode funguje, čiže ja keď chcem ísť na nočný výskum nemôžem si dovoliť ponocovať, že pôjdem niekde do krčmy si sadnúť."

Ľubo Fronko, redaktor: „S prírodovedcom Miroslavom Sanigom sme sa pracovne stretli veľakrát. Lesy Veľkej Fatry pozná ako vlastnú dlaň. Vášeň pre prírodu ho sprevádza na každom kroku. Jasne ju vidieť na oblečení, pred domom v jeho vtáčej záhrade s kŕmidlami, ale aj vo vlastnej domácnosti. Prírodovedec pritom vedie život s režimom vojaka. Každý večer po ôsmej príde čas na spánok."

Miroslav Saniga: „Vybavím najnutnejšiu poštu, ktorá je počítačová, potom zaľahnem. Potom si predtým skúsim popripravovať veci, ktoré mi treba do prírody, no a ja nepotrebujem budík, čiže moje vnútorné biologické hodiny sú tak nastavené, že sa sám zobudím, zobudím sa prirodzene plus mínus možno 10 minút."

Ľubo Fronko: „Nehovoríme o ráne, ale o vstávaní uprostred noci. Dá sa to povedať aj inak. Vedecký pracovník odchádza na výskum do svojej rozľahlej vysunutej kancelárie."

Miroslav Saniga: „Sme na konci dediny v Liptovskej Revúcej a už kráčame rovno do lesného prostredia, smerom na Šturec kde ma ešte zaujíma či nejaké hlucháne prežívajú a teraz v noci ako húkajú sovy a aký je ten nočný život."

Ľubo Fronko: „Uprostred noci je teplota vzduchu hlboko pod nulou. Prírodovedec sa brodí v snehu, preskakuje potok, stúpa do strminy. Na prvý pohľad tichý les žije aj v tme."

Miroslav Saniga: „Toto je pôtik kapsavý, ktorého teraz vábime. Ozýva sa, napriek tomu, že je naozaj  15 °C, sovám to neprekáža, oni si už teraz musia ohraničovať teritórium, aby mohli potom na jar hniezdiť. Ešte skúsime sovu lesnú. Som ju vyprovokoval, aby sa ozvala a takto ten výskumní zisťuje či na tej lokalite ten živočích žije. Lebo tie sovy si ohraničujú teritórium a ešte budeme počúvať či nepočujeme hlucháňa. Hlucháň má taký tichý zvuk."

Ľubo Fronko: „Všetko čo v lese zistí, zapíše do poznámok ešte na mieste. Tu je pár zaujímavostí z jeho nočných potuliek. Niekedy je to hotový maratón."

Miroslav Saniga: „Niektorú noc prejdem 5 km a niektorú noc je to aj 50 km."

Ľubo Fronko: „Nikdy nenosí šál ani čiapku."

Miroslav Saniga: „Šál mám dojem, že ma niekto škrtí, takže to neznesiem a čiapka by mi prekážala možno aj pri počúvaní tých vtákov."

Ľubo Fronko: „Strach pri nočných pochôdzkach nemá."

Miroslav Saniga: „Nie, ja sa bojím na námestí v Banskej Bystrici, alebo v Bratislave, ale v prírode sa nebojím, pretože na strašidlá neverím."

Ľubo Fronko: „Nočné výskumy Veľkej Fatry sa stali pre Miroslava Sanigu nočným rituálom. Je zrejmé, že prírodu pod hviezdnou oblohou bude sledovať aj naďalej."

Miroslav Saniga: „Ja si naozaj neviem predstaviť život bez prírody a život bez toho nočného adrenalínu, ktorý takto viac menej zažívam. Potom, keď sa vrátim do tej dediny za svitania, tak ostatní ešte len vstávajú a ja už mám krásne zážitky naštartované. Aj keď som fyzicky aj psychicky veľmi unavený, tak keď si spomeniem, že som počul sovu, videl som neviem hlucháňa, alebo som videl ako medveď sa vyhrabáva z brloha, ak tie zážitky ma vždy tak naštartujú, nabijú, že to je ďalšia injekcia, aby som na druhý deň znova šiel, aj keď sa mi zdá, že som ustatý."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. 

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač