Slovenka velila misii na Mars

17. 02. 2017

Výskum kolostra, experiment pestovania špenátu, geologické štúdie povrchu simulovanej červenej planéty, alebo 3D tlač tehál s použitím simulovanej marťanskej pôdy. To je len časť projektov prinesených aj zo Slovenska, ktoré sa realizovalo v rámci nedávnej misie na Mars. Velila jej Slovenka Michaela Musilová.

logo Televíznej stanice STV 2(15. 02. 2017; Televízna stanica STV 2; Správy a komentáre; 22.00; por. 2/2; ‑ / Marta Jančkárová)

Marta Jančkárová, moderátorka: „Výskum kolostra, experiment pestovania špenátu, geologické štúdie povrchu simulovanej červenej planéty, alebo 3D tlač tehál s použitím simulovanej marťanskej pôdy. To je len časť projektov prinesených aj zo Slovenska, ktoré sa realizovalo v rámci nedávnej misie na Mars. Velila jej Slovenka, ktorá je zároveň predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová, dobrý večer."

Michaela Musilová, veliteľka simulovanej misie na Mars: „Dobrý večer."

Marta Jančkárová: „Len pred pár dňami ste sa vrátili zo Spojených štátov a teraz vám môžeme vítať v tomto štúdiu. Misiu ste označili za celkom úspešnú, znamená to, že človek sa aspoň o krok priblížil k tomu, aby raz skutočne pobudol na červenej planéte?"

Michaela Musilová: „Dúfam, že áno, vydaril sa aj výskum, vlastne všetky tie vedecké, technické projekty, čo sme mali. Zároveň sme aj my úspešne absolvovali tú misiu, takže preto som to označila za celkom úspešné."

Marta Jančkárová: „Boli ste kapitánkou 5‑člennej posádky, skutočne veľmi rôznorodej. Ako sa vám darilo spolu vyjsť a prekonať všetky tie problémy tak simulované ako aj nečakané, ako napríklad snehová búrka, pokazené kúrenie a podobne."

Michaela Musilová: „Veľmi dobre sme vychádzali našťastie, naozaj to bol obrovský rozdiel v porovnaní s tou posádkou, ktorej som bola súčasťou v roku 2014. My sme sa vtedy vlastne nepoznali dobre ako posádka predtým, než sme tam prišli a bolo to potom neskôr vidieť, že vlastne niektorí ľudia naozaj neboli kompatibilní, keď boli nejaké problémy, tak to vyústilo do dosť ostrých hádok, až vlastne jedna osoba chcela normálne z tej stanice utiecť v noci, museli sme ju ukľudňovať a našťastie to teda skončilo v poriadku. Ale tentokrát sme sa už vlastne poznali vyše roka a pol, spolupracovali sme na niekoľkých projektoch a projektoch NASA spolu, takže sme sa aj dobre spoznali a keď nám robili tie psychologické štúdie tak zistili, že máme naozaj kompatibilné aj osobnosti a podobne a naozaj sa to ukázalo, že keď boli všetky tie krízové situácie, vedeli sme spolupracovať, riešiť to, nikto nepanikáril, skôr sme sa na tom smiali na tej situácie. A aj dôležité bolo, že ma všetci poslúchali, že keď boli momenty, keď sme napríklad mali strašne limitované množstvo vody, lebo sa kvôli jednej tej búrke vlastne stratili dve tretiny našej zásoby vody, museli sme všetko vlastne limitovať čo sme aj pili, napríklad sme sa skoro vôbec neumývali, nemohli sme riad umývať a podobne, tak našťastie všetci ma počúvali, nemusela som vyslovene striehnuť, že či niekto potajme si niečo nepije a podobne."

Marta Jančkárová: „V simulovaných marťanských podmienkach ste testovali napríklad rôzne prípravky na imunitu, experimentovali ste s pestovaním špenátu a podobne. Čím sú tie podmienky podobné tým, ktoré by museli zvládnuť napríklad aj tie rastliny na Marse?"

Michaela Musilová: „Tak napríklad pri niektorých tých produktoch išlo hlavne o to, ich zobrať do týchto extrémnych podmienok, do marťanskej simulovanej púšte. Tá púšť je vo vysokých nadmorských výškach, je tam vlastne pod nulou celý čas, niekedy tam bolo skoro mínus 20 stupňov a ja som ich celý čas vlastne nosila so sebou v tom takom vaku svojom expedičnom, tak som teda testovala aj to, či sú vlastne prenosné, praktické, či keď sú vlastne stlačené v tom vaku a zároveň či teda vydržia tieto všetky rôzne podmienky. Takže tieto testy biochemické budeme robiť teraz po mojom návrate. Ale napríklad to pestovanie špenátu, to bolo veľmi užitočné, pretože sme nemuseli celý čas využívať tú simulovanú marťanskú pôdu, ktorú sme tam mali a dokonca keď som porovnávala rast v týchto hydroponických podmienkach, tak to rástlo omnoho rýchlejšie aj hojnejšie než tie, čo sa normálne používajú v tej simulovanej marťanskej pôde."

Marta Jančkárová: „Ja ešte dodám, že zaujímavou súčasťou experimentu bola aj 3D tlač tehál, dokonca s používaním tej spomínanej simulovanej marťanskej pôdy a išlo o to, aby boli prípadné stavby také, aby odolali tomu kozmickému žiareniu na Marse. Podarilo sa už zistiť, že či sa to naozaj podarilo splniť túto časť úlohy?"

Michaela Musilová: „Tak hlavne vôbec dôležité bolo testovať tie technológie, lebo ide o to, že vlastne keď raz pôjdeme na ten Mars, tak nemôžeme so sebou nosiť všetky tieto veci na stavbu nejakých budov, alebo samotné nejaké časti budov. Takže keby sme na Mars poslali povedzme len nejakú 3D tlačiareň a nejakých robotov, z tej tlačiarne sa nám podarí vytvoriť takéto tehly z tej miestnej pôdy a nejaké roboty nám už tam postavia nejaké budovy z toho, tak vlastne to ušetrí všetko to, čo by sme museli niesť priamo odtiaľto zo Zeme. My sme testovali skôr, že či to vôbec funguje, či to dokáže vytlačiť nejaké tie tehly použitím aj tej marťanskej pôdy aj normálnych materiálov pre 3D tlačiarne. A zároveň sme skúšali takú metódu, že vlastne oni boli tak prepojené ako také lego kocky a vnútri bolo kvázi také potrubie, kde sa dala uskladňovať voda. Takže skúšali sme, či vôbec táto technológia fungovala a to všetko vlastne prešlo naše testy, bolo to úspešné a to žiarenie bude vlastne až teraz dodatočne skúšať aj v normálnych simulovaných marťanských laboratóriách."

Marta Jančkárová: „Už len dodám, že možnosti vzdelávania pre kozmický výskum a priemysel budú pravdepodobne rozvíjané aj na Slovensku vďaka vám a vašej Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity. Takže budeme mať tému aj pre najbližšie vydania možno aj tejto relácie. Ďakujem pekne, že ste prišli."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač