Slovensko: Syndróm zlomeného srdca

15. 02. 2017

O zlomenom srdci sme už počuli asi všetci a niektorí sme si ním aj sami prešli. No počuli ste už o tom, že takzvaný syndróm zlomeného srdca sa môže reálne odzrkadliť na vašom zdraví?

logo TV JOJ(14. 02. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 12/21; Alena Malchová, Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Na Valentína si mnohí odovzdávajú symbolicky srdce ako prejav lásky. V bežnom živote si ale možno ani neuvedomujeme aké dôležité je tomu druhému srdce nezlomiť. Viac ako 50 % ochorení na Slovensku totiž tvoria srdcovo‑ cievne choroby. Čím ďalej tým viac sa objavujú aj u mladých ľudí. Na ochorenie srdca pritom vplýva viacero faktorov a jedným z nich býva aj syndróm zlomeného srdca."

Alena Malchová, redaktorka: „O zlomenom srdci sme už počuli asi všetci a niektorí sme si ním aj sami prešli. No počuli ste už o tom, že takzvaný syndróm zlomeného srdca sa môže reálne odzrkadliť na vašom zdraví?"

Miroslav Barančík, riaditeľ Ústavu pre výskum srdca SAV: „Vlastne dochádza k tomu, že človek asi stráca radosť zo života, jeho psychika je v dosť zlom stave a je tam veľký stres, ktorý spúšťa ochorenia srdca a tomu sa hovorí syndróm zlomeného srdca."

Alena Malchová: „Najčastejšie sa objavuje u ľudí, ktorí prišli o blízkeho človeka alebo sú po rozchode. Jeho príznaky sú podobné ako pri infarkte."

Pavel Palkovič, psychiater (telefonát): „Úplne najčastejšia je bolesť na hrudníku, to znamená, že vysoký pulz a kolísanie tlaku, taký nepravidelný srdcový tep a tým potom taká tá celková slabosť."

Alena Malchová: „Na tieto stavy vám už lekár musí predpísať lieky či už na zníženie záťaže srdca alebo antidepresíva. No aby ste tomu predišli, zlomené srdce viete liečiť aj inak."

(začiatok ankety)

Opýtaný: „Čas to zahojí si myslím všetko."

Opýtaná 1: „Já jsem prostě pořád četla a to mě z toho nějak tak nakonec dostalo."

Opýtaná 2: „Bola som s kamarátmi alebo s ľuďmi, takými mne blízkymi."

(koniec ankety)

Andrea Čanigová, psychológ: „Častokrát je to aj o tom, o tom zdieľaní tej bolesti, lebo sa hovorí, že zdieľaná bolesť je polovičná bolesť."

Alena Malchová: „A na záver nám dal riaditeľ Ústavu pre výskum srdca ešte jednu radu, ako ho vyliečiť najlepšie."

Miroslav Barančík: „Láska môže predísť tomu, že srdce bude pokazené, ale za druhé má tú silu srdcu asi pomôcť sa z toho stavu dostať."

Alena Malchová: „Alena Malchová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač