Snímky mozgu by mohli vyhodnocovať stroje

22. 02. 2017

Mladý slovenský vedec chce pomôcť lekárom presnejšie a rýchlejšie vyhodnocovať snímky mozgu z magnetickej rezonancie. Využíva pritom umelú inteligenciu. Odborníci tvrdia, že stroje zatiaľ pri diagnostikovaní nemôžu nahradiť ľudí. V budúcnosti však môže byť technika kľúčová.

 logo Televíznej stanice STV 1(21. 02. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/25; Katarína Jánošíková/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Mladý slovenský vedec chce pomôcť lekárom presnejšie a rýchlejšie vyhodnocovať snímky mozgu z magnetickej rezonancie. Využíva pritom umelú inteligenciu. Odborníci tvrdia, že stroje zatiaľ pri diagnostikovaní nemôžu nahradiť ľudí. V budúcnosti však môže byť technika kľúčová."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Martin Tamajka chce lekárom ušetriť čas. Zatiaľ čo vyšetrenie magnetickou rezonanciou môže trvať napríklad dvadsať minút, podrobná analýza snímok lekárom, v závislosti od prípadu, aj niekoľkokrát dlhšie."

Martin Tamajka, vedec, doktorand FIT STU: „Napríklad, máte nádor na pečeni, ale vy chcete ochrániť pečeň pred ožarovaním a ožarovať len nádor. Potrebujete teda tento nádor veľmi presne označiť. Keď si toto všetko spočítame, tak môže ísť až o hodiny manuálnej práce, ktorú by expert mohol využiť inak."

Víťazoslav Belan, lekár: „Pri najnovších prístrojoch musí analyzovať šesťsto obrázkov. Musí detekovať, že kde je odchýlka oproti normálu, že kde to je patologické a musí v tom svojom mozgu zvážiť, že aká to je patológia."

Katarína Jánošíková: „Martinov program rozlišuje jednotlivé časti mozgu podľa farby na snímke, to však nestačí a vyhodnocuje aj pozíciu tkanív v mozgu, a tak rozoberie mozog takpovediac na drobné."

Milan Unger, odborník na vývoj softvéru, Siemens: „On zvolil novú metódu segmentácie a vlastne zameral sa na určitú oblasť vlastne v tých mozgových nádoroch, teda pri anatómii mozgu."

Martin Tamajka: „Toto je užitočné napríklad pri vyšetrení sklerózy multiplex, ktorá sa vyskytuje v bielej hmote, ale taktiež pri sledovaní objemu odumretého tkaniva, čo sa dá využiť napríklad pri diagnostike Alzheimerovej choroby."

Katarína Jánošíková: „Martin na svojom výskume pracuje ako doktorand Fakulty informatiky Slovenskej technickej univerzity. Aby bol s metódou úspešný a lekári ju mohli začať využívať v praxi, program musí ponúknuť čo najpresnejšie dáta."

Milan Unger: „Záleží hlavne od toho, nakoľko je aj ten výskum previazaný s potrebami tej praxe."

Víťazoslav Belan: „Umelá inteligencia dodnes nie je lepšia v diagnostike v porovnaní s lekárom."

Katarína Jánošíková: „Kým Martin s tímom prišiel na metódu analýzy snímok, trvalo to rok a stále nie je hotová. Projekt uviedol na vedeckej konferencii, a tak k nemu teraz majú prístup lekári na celom svete, čo môže pomôcť v jeho napredovaní a uvedení do života."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
medicínske inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Lekárske vedy

Tlač