Tolerancia radikalizmu na Slovensku narástla

06. 02. 2017

Názory na to, prečo sa za posledné roky slovenská spoločnosť radikalizuje, sú rôzne a často aj protichodné. Jasnejší obraz o tom ako to naozaj je sa pokúsili priniesť vedci zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorí zverejnili rozsiahlu štúdiu. No a niektoré výsledky sú vcelku prekvapujúce, napríklad že k radikalizácii spoločnosti výrazne prispela neriešená korupcia medzi politickými špičkami.

logo Rádio Slovensko(04. 02. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 2/9; Elena Koritšánska, Milan Jeluš)

Milan Jeluš, moderátor: „Tolerancia radikalizmu na Slovensku za uplynulých osem rokov výrazne narástla. Ukázal to výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Vyplynul z neho aj fakt, že tí, ktorí najviac podporujú radikálne názory, sú zároveň najviac nespokojní s korupciou v politike."

Elena Koritšánska, redaktorka: „Dovolili by ste radikálom, teda ľuďom, ktorí by chceli zvrhnúť vládu revolúciou, aby verejne usporadúvali zhromaždenia a vydávali knihy, kde by vyjadrovali svoje názory? Aj to sa pýtali sociológovia v prieskume prvýkrát po ôsmich rokoch. Nárast tolerancie voči radikalizmu je výrazný. Hovorí sociológ Miloslav Bahna."

Miloslav Bahna, sociológ: „Kým v roku 2008 necelých desať percent vlastne ľudí odpovedalo, že by to určite malo byť umožnené, teraz takmer tridsať percent."

Elena Koritšánska: „Respondenti, ktorí častejšie odpovedali, že radikálnym názorom treba dať priestor, sú zároveň presvedčení, že takmer všetci politici sú skorumpovaní. Najviac si to myslia voliči Kotlebovej ĽS NS. Naopak to, že politici nie sú až tak zapletení do korupcie, si myslia voliči Smeru‑SD a SNS. Osobnú skúsenosť s korupciou však v porovnaní s minulým prieskumom spred ôsmich rokov zažilo menej ľudí. Ani raz sa so žiadosťou o úplatok nestretli dve tretiny ľudí. Pred ôsmimi rokmi takto odpovedala iba tretina. Častejšiu skúsenosť s korupciou uvádzajú práve voliči ĽS NS. Opäť Miloslav Bahna."

Miloslav Bahna: „To je vlastne možno podcenené jadro vlastne agendy tejto strany, pretože príliš sme sa koncentrovali na to, že je to strana extrémne pravicová. Málo sa možno spomínal vlastne tento protikorupčný étos."

Elena Koritšánska: „Kotlebova strana je už pritom dnes pre niektorých ľudí málo radikálna a pesimistické odhady predpokladajú vznik ešte radikálnejších alternatív. Dodáva sociologička Oľga Gyarfášová."

Oľga Gyarfášová, sociologička: „Strašne veľa záleží na tom, ako sa k tomu postavia politické strany, ktoré dnes sú v parlamente."

Elena Koritšánska: „Výskum zrealizovali Sociologický ústav SAV a Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského vlani na jeseň. Zapojilo sa doň tisíc stopäťdesiat respondentov nad osemnásť rokov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , Slovenská akadémia vied, výskum

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač