Bitka jari so zimou

13. 03. 2017

Bitka jari so zimou. V strednej Európe okolo 12. marca býva  mimoriadne studené predjarné obdobie.Tentoraz je vraj zvláštnejšie práve preto, že po rokoch výkyvov ide príroda presne podľa kalendára.

logo TV Markíza (12. 03. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/23; Ľubo Fronko /Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Bitka jari so zimou. To je obdobie, ktoré oddávna sledujeme v polovici marca. Podľa pranostík na Gregora ľady idú do mora a vtáčiky zas do dvora“. Tentoraz je vraj zvláštnejšie práve preto, že po rokoch výkyvov ide príroda presne podľa kalendára."

Ľubo Fronko, redaktor: „Ráno úchvatný východ slnka. O pár hodín už husté sneženie. V údolí odmäk, na kopcoch biela perina. Na Gregora je to už tak."

Miroslav Saniga, prírodovedec, Ústav ekológie lesa SAV: „Gregor je čas, kedy zima sa snaží ešte držať zubami‑nechtami, ale jar sa ju snaží premôcť."

Pavol Faško, klimatológ, SHMÚ: „Toto je obdobie, kedy sa začína prebúdzať napríklad príroda."

Ľubo Fronko: „Na juhu je príchod jari badateľný. Ako je to však vo vyššie položených horských oblastiach? Hornojelenická dolina vo Veľkej Fatre. Pred mesiacom sme s problémami autom prechádzali po medzi padnuté lavíny. Teraz je to podľa domácich úplne iný svet."

Ján Štrbák, osada Horný Jelenec: „Je tu tvrdá zima, potok zamrznutý, tu je meter snehu skoro vždy, hej. Oteplilo teraz, slnko je vyššie, čiže už je tá jar tu."

Ľubo Fronko: „Vnímajú to aj medvede. Pomaly sa prebúdzajú zo svojich brlohov, ktoré sme nakrúcali v jeseni ešte predtým, ako sa uložili na dlhý spánok. Prírodovedec Miroslav Saniga ich počas nočných výskumov sledoval celú zimu."

Miroslav Saniga: „Monitorujem sedem brložísk, z toho tri medvede už sú vonku a v tých vyšších polohách, kde sú ešte zavalené snehom, tak tie vyjdú možno až niekedy koncom marca alebo v polovičke apríla."

Ľubo Fronko: „Zoznam sťahovavých vtákov sa začína napĺňať navrátilcami z teplých krajín. Tak isto sa ukazujú prvé rastliny. Na stráňach, ale aj pri studených horských bystrinách."

Miroslav Saniga: „Toto je bahniatka, čiže púčiky rakyty, a symbol veľkej noci. Takže tá teraz už ide a tá, keď nastupuje, tak už jar víťazí."

Pavol Faško: „Vo všeobecnosti už teraz toto obdobie, ktoré bude nasledovať, sa bude vyznačovať tým, že postupne sa bude stále viac otepľovať."

Miroslav Saniga: „Pasuje sa tu jar so zimou. Chvíľku víťazí zima, chvíľku jar, ale už bude viacej tých bitiek vyhrávať jar."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač