Daň z robotov?

03. 03. 2017

Jeden z najznámejších filantropov Bill Gates má riešenie, ako si človek uchráni v budúcnosti pracovné miesto pred robotmi a Slovensko nie je výnimkou.

logo Televíznej stanice Markíza (02. 03. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/30; Dávid Vido / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Najprv to bol iba parný stroj, ktorý nám pomáhal pri ťažkej práci. Dnes sú stroje takmer všade a ľuďom šliapu na päty. Bojujeme s nimi o pracovné miesta."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Jeden z najznámejších filantropov Bill Gates má riešenie, ako si človek uchráni v budúcnosti miesto pred robotmi a Slovensko nie je výnimkou."

Dávid Vido, redaktor: „Robia viac, nepýtajú si jesť, nepotrebujú dovolenku. Na niektorých pracovných miestach robot úplne vytlačil človeka."

Bill Gates (zdroj: Quartz): „Keď človek pracuje v továrni, tak platí dane. Myslím, že s robotmi by to malo byť podobné."

Dávid Vido: „Pre robotov, ktoré budú vykonávať prácu ľudí, preto navrhuje zaviesť špeciálnu daň."

Bill Gates: „Takto nadobudnuté financie by sa dali použiť na podporu ďalších pracovných miest, ktoré si vyžadujú ľudský prístup a empatiu, napríklad podpora učiteľov či ošetrovateľov seniorov."

Dávid Vido: „V deväťdesiatych rokoch boli roboti príliš drahí a nemohol si ich hocikto dovoliť. Dnes je to úplne inak."

František Duchoň, Národné centrum robotiky STU: „Znamená to, že tie technológie staré nahradia viac a viac ľudí, pričom tí ľudia sú viac a viac kvalifikovaní, čiže sú drahší než tie samotné roboty. To znamená, že asi s tým naozaj budeme niečo musieť robiť."

Dávid Vido: „Z robotov momentálne profitujú iba veľké fabriky a tým sa zrejme nebude páčiť táto myšlienka."

František Duchoň: „Ten zisk z tej automatizácie, z tej výroby treba nejak prerozdeliť. Momentálne ho asi budú mať len tí, ktorí budú majiteľmi tých robotov, preto tá myšlienka o zdanení robotov."

Dávid Vido: „Potrebovať budeme aj presné pravidlá, akých strojov sa to bude týkať."

Roman Calik, šéfredaktor TECHBOX: „Keď zájdem do extrému, možno by sme sa mohli zamyslieť nad tým, že zdanený by mohol byť aj robotický vysávač, ktorý máme doma. Šetrí našu prácu, ale možno by k nám mohla chodiť upratovačka."

Dávid Vido: „Slovensko nie je výnimkou, kde ľudí už dnes nahrádzajú stroje. V rámci prieskumu OECD sme krajinou s potenciálne najväčším dosahom na trh práce. Až takmer jedenásť percent pracovných miest je ohrozených automatizáciou a približne tridsaťpäť percent zaznamenáva výrazné zmeny v pracovných úlohách."

Katarína Tešla, Profesia: „Sledujeme to napríklad v odvetviach, ktoré sa zaoberajú napríklad výrobou alebo pozícií, ktoré sú v automobilovom priemysle."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač