Lovci fotografií polárnej žiary pod Tatrami
Za posledné hodiny poslalo Slnko k Zemi také množstvo častíc, že sila slnečného vetra by sa dala prirovnať k orkánu. Dnes v noci sa postavili pred statív fotografi a astronómovia aj na Slovensku. Polárnu žiaru chceli zachytiť aj pod Tatrami. Bolo ju však vidieť len v severnejších oblastiach Európy.
(29. 3. 2017; Televízna stanica STV 2; Správy RTVS z regiónov; 17:32; por. 6/6; Ivana Ratkovská, Ivana Fedorová)
Ivana Fedorová, moderátorka: „Pod Tatrami sa zišli lovci fotografií polárnej žiary. Aj keď sú naše veľhory od pólov dosť ďaleko, tento úkaz už v minulosti zachytili nielen fotoaparáty nadšencov, ale aj celooblohová kamera tatranských astronómov. Dnes v noci boli ideálne podmienky na pozorovanie. Tie sú výsledkom spojenia viacerých priaznivých okolností."
Ivana Ratkovská, redaktorka:
„Polárnu žiaru nad Tatrami bolo viac či menej vidieť v roku 2003, 2005 a 2015. Nevytvárala síce také krásne a tak intenzívne svetelné efekty ako v oblasti polárneho kruhu, pre filmárov fotografov a astronómov však bola o to vzácnejšia. Fotograf Marián Dujnič získal svoj najväčší úlovok v decembri 2015."
Marián Dujnič, vydavateľ a fotograf: „Tú noc som pozoroval prvýkrát na Slovensku pomerne výraznú polárnu žiaru, bolo to pod Tatrami. nad Kriváňom krátko po polnoci sa zjavil taký ohnivý ružovočervený vejár."
Ivana Ratkovská: „Pred statív sa postavil opäť aj túto noc. Astronómovia totiž na Slnku identifikovali veľkú koronálnu dieru vo vrchnej časti slnečnej atmosféry. Tá sa otvorila ako rozviazané vrece a vypustila k Zemi veľké množstvo častíc."
Július Koza, vedecký pracovník Astronomického ústavu SAV: „Prirovnal by som to k nejakej trubici, z ktorej voľne prúdi slnečný vietor."
Ivana Ratkovská: „Ten preteká cez zemské póly a v miestach kde na seba narazia častice Slnka a molekuly vzduchu na Zemi na nočnej oblohe očarujúce divadlo."
Július Koza: „Na chvíľočku sa z nich stávajú miniatúrne lampášiky, ktoré svietia zelenkavo červenkastými odtieňmi pod vplyvom vlastne energie, ktorú získali z týchto slnečných častíc."
Ivana Ratkovská: „Za posledné hodiny poslalo Slnko k Zemi také množstvo častíc, že sila slnečného vetra by sa dala prirovnať k orkánu. Na Aljaške vytvoril na včerajšej oblohe takéto divadlo. Dnes v noci očakávali aj pod Tatrami aspoň ochutnávku polárnej žiary."
Marián Dujnič: „My sme vďační aj za to, keď sa tam zjaví nejaký taký maličký farebný obláčik, ktorý patrí polárnej žiare. Čiže my sme skromní."
Ivana Ratkovská: „Fotoaparáty nakoniec túto noc nadšenci polárnej žiary pod Tatrami nepoužili. Slnečný vietor totiž zoslabol a polárnu žiaru bolo v noci vidieť len v severnejších oblastiach Európy."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MB)
Kľúčové slová:Slovenská akadémia vied, astronómia, veda
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?