Prezident A. Kiska si v Izraeli pozrel prácu vedcov

28. 03. 2017

Súčasťou programu prezidenta A. Kisku v Izraeli bola aj návšteva Technologického inštitútu v Haife. Počas návštevy Technionu povedal, že Slovensko musí viac investovať do vedy, bez nej totiž nie je budúcnosť.  Stretol sa tam aj so slovenskými študentmi, ktorí prezidenta ubezpečili, že po skončení štúdia sa vrátia na Slovensko.

Televízna stanica STV 1_logo(27. 3. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 16:00; por. 7/16; Viliam Hauzer, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Prezident Andrej Kiska je na návšteve Izraela. Okrem rokovania s tamojšími politikmi navštívil izraelský technologický inštitút v Haife. Na programe má aj prehliadku múzea holokaustu. Jeho cestu mapuje redaktor Viliam Hauzer."

Viliam Hauzer, redaktor:  „Robert Redhammer vyzdvihol dôležitosť podpísaného dokumentu, zároveň si ale neodpustil kritiku na spôsob financovania slovenskej vedy. Ten ju u nás podľa neho značne brzdí."

Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: „Ja si myslím, že Slovensko má rovnaké šance, alebo aspoň podobné. Pokiaľ by sa skoncentrovalo na niekoľko málo škôl a naozaj zainvestovalo do výskumu na týchto školách, lebo napríklad v Izraeli máte jednu technickú univerzitu a tam je fokusované všetko, tak potom táto škola dokáže sa presadiť aj globálne, pretože je potom známa a má dostatok výsledkov, ktorými sa môže prezentovať."

Viliam Hauzer: „Slovensko musí viac investovať do vedy, bez nej totiž nie je budúcnosť. Takto reagoval prezident Andrej Kiska. V Technione sa stretol aj so slovenskými študentmi. Zaujímalo ho, či sa po skončení štúdia vrátia na Slovensko."

Andrej Kiska, prezident SR: „Odpoveď bola jasná. Áno, vrátime sa, pokiaľ budeme to, čo sme sa naučili, mať možnosť uplatniť v praxi. Vytvorenie podmienok a mladí ľudia prídu."

Viliam Hauzer: „Aké konkrétne podmienky by to mali byť a ako ich dosiahnuť, však prezident nekonkretizoval."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač