Slovenskí matematici sledujú vznik života
Slovenskí matematici skúmajú, ako vzniká život. Vytvárajú 4D vizualizácie buniek a sledujú, ako sa z nich stávajú orgány. Projekt Image in Life spája vedcov zo šiestich európskych krajín. Jeho cieľom je nie len porozumieť vzniku závažných ochorení, ale aj vylepšiť medicínske prístroje.
(21. 03. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 23/24; Elena Senková/Viliam Stankay)
Viliam Stankay, moderátor: „Slovenskí matematici skúmajú, ako vzniká život. Vytvárajú 4D vizualizácie buniek a sledujú, ako sa z nich stávajú orgány. Projekt Image in Life spája vedcov zo šiestich európskych krajín. Jeho cieľom je nie len porozumieť vzniku závažných ochorení, ale aj vylepšiť medicínske prístroje."
Elena Senková, redaktorka: „Takto vzniká život. Bunky sa množia, preskupujú a vytvárajú orgány, chrbticu a stavce. Sledujeme 4D obraz vývoja rybky zebričky. 3D snímky v čase vznikli vďaka spolupráci francúzskych biológov a slovenských matematikov."
Karol Mikula, matematik, Katedra matematiky, STU Bratislava: „Našimi rekonštrukciami vieme povedať, aký je ten normálny vývoj bunkových populácií a aký je vývoj napríklad po injekcii látkami, ktoré môžu byť súčasťou liečiv proti rakovine alebo iných ochorení."
Elena Senková: „Najprv biológovia laserovým mikroskopom v niekoľkosekundových intervaloch snímajú prvých desať až dvadsať hodín vývinu organizmu. Tím matematikov v Bratislave tieto dáta analyzuje a pomocou algoritmov odstraňuje šum, identifikuje bunky a sleduje ich množenie."
Karol Mikula: „Náš cieľ je získať takzvaný bunkový rodostrom, to znamená to, ako sa v organizme z prvej bunky vytvorí štruktúra orgánov."
Elena Senková: „Vedci chcú nájsť odpoveď aj na otázku, kedy bunky získavajú svoj osud. Teda nájsť okamih, v ktorom sa rozhoduje o tom, ktorá bunka bude tvoriť ktorý orgán."
Karol Mikula: „Biológovia napríklad na konci označia bunkové populácie, ktoré tvoria napríklad oči alebo časť mozgu. My potom vieme povedať, odkiaľ ktorá bunka prišla."
Elena Senková: „Projekt Image in Life bude trvať štyri roky a odchová štrnástich mladých vedcov. Okrem rybičiek budú skúmať aj vývoj cicavcov, myší a zajacov. Cieľom je vytvoriť nové matematické modely, ale aj vyvinúť presnejšie mikroskopy či medicínske prístroje."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:
projekty, matematické vedy
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Súvisiace články
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?