Vedecký objav: Ako ovládať gén štíhlosti

06. 03. 2017

Ako ovládať gén štíhlosti? Táto otázka trápi vedcov desaťročia. Experti skúmali ženu, ktorá trpí vzácnou genetickou poruchou a nedokáže pribrať. Až teraz zistili, prečo.

logo Televíznej stanice Markíza (05. 03. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 8/25; Jakub Laca/Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Vedci najnovšie dokážu ovládať gén štíhlosti. Tajuplný spínač chuti do jedla trápi expertov už roky. Ich objav tak môže zachrániť obéznych ľudí, ale rovnako aj extrémne chudých, ktorí nedokážu pribrať."

Jakub Laca, redaktor: „Ako ovládať gén štíhlosti? Táto otázka trápi vedcov desaťročia. Experti skúmali túto ženu, ktorá trpí vzácnou genetickou poruchou a nedokáže pribrať. Až teraz zistili, prečo."

Žena: „Môj život sa neustále krúti okolo jedla."

Jakub Laca: „Žena sa totiž narodila so syndrómom, pre ktorý vyzerá na svoj vek príliš staro a vedci v tom našli súvislosť. Práve táto choroba produkuje hormón aprosin, ktorý u cicavcov stimuluje apetít."

Žena: „Svoj jedálniček už mám naozaj pod kontrolou. Cítim, že sa niečo zmenilo."

Jakub Laca: „Pacientka nebola hladná, aj keď zjedla čokoľvek, a pritom nedokázala pribrať. Teraz vďaka vedcom sa už cíti dosýta najedená a nemusí hladovať."

Žena: „Predstavte si, že neustále jete a nepriberáte. Je to hrozné."

Lekár: „Sme veľmi šťastní, čo sa nám podarilo. Naša pacientka začala postupne priberať."

Jakub Laca: „Podľa lekárov je to obrovský pokrok v boji proti obezite, ale aj cukrovke. Vedci vyskúšali ovládať hormón aprosin najskôr na myšiach, ktoré zrazu začali priberať."

Lekár: „Tu vidíte chudú myš a vedľa je zasa normálna."

Jakub Laca: „Najnovší objav je dobrou správou aj pre obéznych ľudí, ktorých čakajú operácie. Vďaka tomu by mohli schudnúť bez lekárskeho zákroku."

Žena: „Ak by som dokázala schudnúť bez operácie, bol by to zázrak. Veľmi sa zákroku bojím."

Jakub Laca: „Vedci tak potešili rovnako chudých, ako aj obéznych ľudí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač