Automobilky budú hľadať vzdelanejších ľudí

04. 04. 2017

Technologické inovácie môžu byť príležitosťou, aj hrozbou zároveň. Slovensko má totiž problém s nedostatkom špecialistov. V prípade výroby autonómnych vozidiel by naše automobilky potrebovali oveľa viac odborníkov.

logo Televíznej stanice STV 1(02. 04. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/23; Martina Kvačkajová / Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Prototypy takzvaných autonómnych áut by sa na Slovensku mohli vyrábať už o niekoľko rokov. Ide o veľkú príležitosť pre tunajší automobilový priemysel. Problémom by mohol byť nedostatok špecialistov."

Martina Kvačkajová, redaktorka: „Nové technológie a digitalizácia zasiahli naplno aj automobilový priemysel. Autá majú už dnes automatizované niektoré činnosti. Nahrádzajú vodiča pri parkovaní alebo kontrolujú, či nevybočil z jazdného pruhu."

Andreas Maashoff, riaditeľ firmy Adient: „Už dnes vieme vyrobiť auto, ktoré dokáže prejsť istú vzdialenosť a úplne samo, čiže sme veľmi blízko."

Martina Kvačkajová: „Vývojom a testovaním autonómnych áut sa zaoberajú aj vo Francúzsku. Svoj prototyp chcú na trh uviesť do desiatich rokov."

Stéphane Bonhommeau, generálny riaditeľ PSA Groupe: „Už sme vyrobili testovacie autonómne vozidlá, ktorými jazdíme na špeciálnych dráhach. Chceme sa dostať do fázy, keď sa vodič nebude musieť pozerať na cestu a vozidlo bude úplne automatizované."

Martina Kvačkajová: „Podľa šéfa Zväzu automobilového priemyslu môžu byť pre nás tieto technologické inovácie príležitosťou, aj hrozbou zároveň. Slovensko má totiž problém s nedostatkom špecialistov. V prípade výroby autonómnych vozidiel by naše automobilky potrebovali oveľa viac odborníkov."

Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR: „Nedá sa povedať, že sme na tom úplne zle. My máme už aj teraz stredné odborné školy, ktoré pripravujú mladú generáciu napríklad pre také odbory, ako je mechatronik, prenastavovač robotických liniek. Len otázka je, aby sme ten trend udržiavali."

Martina Kvačkajová: „Na prototypoch a výskume v oblasti autonómnych vozidiel pracuje viacero našich výrobcov. Napríklad Kia alebo Volkswagen"

Dušan Dvořák, Kia Motors Slovakia: „Testujeme ich napríklad v Spojených štátoch. To znamená, že technológia je vyvinutá a dochádza k tomu, že je možné postupne túto technológiu nasadiť do praxe."

Alexander Matušek, Volkswagen Slovakia: „Ak budú tieto veci hotové, my ako závod nebudeme mať problém okamžite tieto veci nasadiť."

Martina Kvačkajová: „Prvé autonómne vozidlá by sa mohli na Slovensku vyrábať po roku 2020. Na cesty sa však dostanú omnoho neskôr. Je potrebná zmena legislatívy a rôznych pravidiel cestnej premávky."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač