Digitálne schopnosti Slovákov na priemere EÚ

10. 04. 2017

Podľa medzinárodného testovania IT FITNESS sa digitálne schopnosti Slovákov držia na priemere Európskej únie. Základné vedomosti získavajú už deti v škole. Štát síce má vysoké ambície, no škola im dáva málo prostriedkov na to, aby ich vedeli splniť. Či sa študenti napriek tomu dokážu orientovať v digitálnom svete, môže ukázať aj IT FITNESS TEST. Zapojiť sa môže ktokoľvek do konca júna.

logo Televíznej stanice STV 1(09. 04. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 5/23; Katarína Jánošíková/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Digitálne zručnosti sú po jazykových znalostiach najžiadanejšie pri obsadzovaní pracovných miest. Podľa medzinárodného testovania IT FITNESS sa digitálne schopnosti Slovákov držia na priemere Európskej únie. Základné vedomosti získavajú už deti v škole. Štát síce má vysoké ambície, no škola im dáva málo prostriedkov na to, aby ich vedeli splniť."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Politici sú spokojní. Takmer osemdesiat percent ľudí na Slovensku denne používa internet a vyše polovica má aspoň základné počítačové zručnosti."

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR: „Slovensko sa mierne zlepšilo, čo sa týka digitálnych zručností."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu (Smer-SD): „Myslím, že v tomto nezaostávame. Máme mnoho dokonca škôl a riešiteľských tímov, ktoré dosahujú nielen na európskej, ale aj na svetových súťažiach popredné miesta."

Katarína Jánošíková: „Práve školy by mali dať študentom základy digitálnej gramotnosti. Deti síce vyrastajú s mobilmi v rukách, no vybavenie na školách býva zastarané a stáva sa, že žiaci nevedia ani správne vytvoriť prezentáciu."

Dávid Lomen, učiteľ informatiky: „Nevedia správne očíslovať strany alebo spraviť to, že strana začne z určitého miesta."

Peter Plavčan, minister školstva SR (nom. SNS): „Technológie treba neustále obmieňať. V tom spočíva práve tá zložitosť napĺňania zámeru, aby bol dostupný internet a aby žiaci a študenti mali dostatok informačných technológií v školách."

Ján Horecký, Spojená škola sv. Františka z Assisi: „V skutočnosti nám štát, keď to tak môžem povedať, kladie mnoho úloh, na ktoré potrebujeme funkčný internet. Ale faktom je, že nám nedáva na to riešenia alebo prostriedky. My sme boli pripojení na internet cez Infovek. Museli sme zrušiť wi-fi a aj pripojenie na internet cez Infovek, pretože to bolo jednoducho veľmi slabé a pomalé."

Katarína Jánošíková: „A tak si teraz škola sama platí desiatky EUR mesačne naviac za rýchlejší internet. Rýchlejšie pripojenie škôl od štátu Edunet mešká už viac ako rok a jeho obstarávanie spochybňujú odborníci z oblastí IT."

Peter Plavčan: „Bolo výborné, že sme dali výzvu, ktorá stláča ceny nadol."

Katarína Jánošíková: „No práve podmienky súťaže preveruje Úrad pre verejné obstarávanie a rozhoduje o tom, či nakoniec celú súťaž vyhlásia odznova. Minister však verí v dobrý výsledok."

Peter Plavčan: „Teším sa spolu so žiakmi a študentmi tomu, že ak sa potvrdí a Úrad pre verejné obstarávanie povie, že všetko prebehlo v súlade so zákonom, že sa jednoducho nové informačné a komunikačné technológie dostanú do škôl."

Katarína Jánošíková: „Či sa študenti napriek tomu dokážu orientovať v digitálnom svete, môže ukázať aj IT FITNESS TEST. Zapojiť sa môže ktokoľvek do konca júna. Stačí sa prihlásiť a počas približne tridsiatich minút odpovedať na čoraz ťažšie otázky. Ministerstvo školstva poslalo list, v ktorom vyzýva školy, aby sa do testovania zapojili. Žiaci tak získajú osobné hodnotenie, aj odporúčania, v čom sa majú zlepšiť, aby sa uplatnili na trhu práce."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Otestujte si svoje IT zručnosti

Tlač