Ekonomika dosiahne tento rok svoj strop

01. 04. 2017

Slovenská ekonomika dosiahne svoj potenciál už v tomto roku. Od budúceho roka tak ekonómovia očakávajú, že dôjde k jej takzvanému prehrievaniu.

 logo Televíznej stanice STV 1(28. 03. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/21; Simona Blehová /Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Vyššie mzdy, historicky najnižšia nezamestnanosť a ešte rýchlejší rast hrubého domáceho produktu. Takýto pozitívny vývoj predpovedá Národná banka slovenskej ekonomike na tento rok. Vyplýva to z jej najnovšieho odhadu. Už tento rok však ekonomika dosiahne strop a ďalší rast tak bude ťažší. Pripraviť sa preto musíme na zdražovanie."

Simona Blehová, redaktorka: „Nezamestnanosť by mala v tomto roku klesnúť na šesť celá deväť percenta, čo je historicky najnižšie číslo. Kým počet nezamestnaných bude klesať, hrubý domáci produkt bude naopak rásť. V tomto roku by mala ekonomika vzrásť o tri celá dva percenta."

Ján Tóth, viceguvernér Národnej banky Slovenska: „Tento rok vyzerá mierne lepší. Tá štruktúra rastu je založená najmä na silnejšom vývoze a súkromnej spotrebe, zatiaľ čo investície nás v minulom roku negatívne prekvapili."

Simona Blehová: „Slovenská ekonomika dosiahne svoj potenciál už v tomto roku. Od budúceho roka tak ekonómovia očakávajú, že dôjde k jej takzvanému prehrievaniu."

Vladimír Baláž, prognostik Slovenskej akadémie vied: „Znamená to, že ekonomika už nemá dosť zdrojov na taký zdravý rast, najmä nemáme dosť pracovných síl. Ak sa ekonomike raz zvýši tempo, buď bude musieť doviezť viac pracovníkov zo zahraničia, čo nie je jednoduché, alebo budeme musieť pridať viacej peňazí našim ľuďom."

Simona Blehová: „Platy Slovákov by vďaka tomu mali v tomto roku narásť o tri percentá. Vyššie platy však potlačia nahor aj infláciu. Tá by mala byť v tomto roku na úrovni dvoch percent. Čím viac totiž ľudia majú v peňaženkách, tým viac sú ochotní platiť a tým viac si obchodníci vypýtajú. Zdražovanie prichádza po tom, čo sme si dva roky užívali rovnaké, respektíve klesajúce ceny."

Jozef Makúch, guvernér Národnej banky Slovenska: „V roku 2017 by sa spotrebiteľské ceny mali zvýšiť o jedna celá štyri percenta, a to najmä rastom cien potravinárskych komodít a vplyvom odznenia efektu nižšej sadzby DPH na vybrané potraviny."

Simona Blehová: „Keďže ekonomika už pomaly dosiahne svoj pomyselný strop, ďalší rast bude o to náročnejší. Bude doň treba investovať viac peňazí. Národná banka preto odporúča, aby štát práve teraz, keď sa nám darí, odkladal čo najviac peňazí, aby v ďalších rokoch mal čo investovať."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač