Európanky nechcú študovať prírodné vedy

21. 04. 2017

Z európskeho prieskumu spoločnosti Microsoft vyplýva, že európske dievčatá nemajú záujem študovať prírodné vedy. O vedu strácajú záujem už v dvanástich rokoch. Naše školáčky sú dokonca hlboko pod európskym priemerom. Vzormi pre vyrastajúcu generáciu európskych dievčat by sa mohli stať napríklad astronautky.

 logo Televíznej stanice STV 1(20. 04. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 22/23; Alexandra Kazlovová/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Európske dievčatá nemajú záujem študovať prírodné vedy. O vedu strácajú záujem už v dvanástich rokoch. Vedkyne či IT špecialistky chýbajú v štátnych inštitúciách, vo firmách, aj v neziskovom sektore. Vyplýva to z európskeho prieskumu spoločnosti Microsoft. Ak sa zameriame na Slovensko, naše školáčky sú dokonca hlboko pod európskym priemerom. Odborníci si myslia, že európske dievčatá nemajú motiváciu študovať prírodné vedy. Chýbajú im akési hrdinky vedkyne. Vzormi pre vyrastajúcu generáciu európskych dievčat by sa mohli stať napríklad astronautky. Aj v kozmonautike pritom platia stereotypy. Kým do vesmíru letelo štyridsaťštyri mužov, z Európanov, zo starého kontinentu vzlietli do kozmu zatiaľ len tri ženy. Ďalšia poletí v roku 2020 z Nemecka. Kandidátky na prvú nemeckú astronautku už vybrali."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Pilotka verzus meteorologička. Jedna z nich poletí o tri roky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ktorá si bude zo Sojuzu vychutnávať tento pohľad, sa zatiaľ nevie."

Nicola Baumannová, kandidátka na nemeckú astronautku, pilotka: „Dúfam, že sa to premení na splnený detský sen. V tomto projekte nás čaká ešte veľa práce, ale spravili sme prvý krok. Nicola Baumannová má lietanie v krvi. Sestra je pilotka v leteckej spoločnosti, matka lietala na vetroňoch. Nicola si zas vybrala vojenské lietadlá. Pilotovať vie stíhačky Tornádo, aj Tajfún. Meteorologička Insa má zas blízko k vesmíru. Jej otec bol nemeckým astronautom. V kozme strávil jedenásť dní a päť hodín."

Insa Thieleová‑Eichová, kandidátka na nemeckú astronautku, meteorologička: „Je to ohromné, že som sa dostala tak blízko k splneniu sna. Ešte stále to však nemám vo vrecku a myslím si, že to bude trvať ešte niekoľko dní, týždňov a zrejme až mesiacov."

Alexandra Kazlovová: „Finalistky vybrali z vyše štyristo uchádzačiek. Prejsť museli viacerými sériami náročných lekárskych testov."

Brigitte Zypriesová, nemecká ministerka hospodárstva: „Zvládať budúcnosť budeme vedieť len vtedy, ak sa zlepšíme v prírodných vedách a zapojíme do toho čo najviac mladých ľudí a najmä mladých žien. Dievčatá o to stále nemajú veľký záujem."

Alexandra Kazlovová: „Kandidátky na prvú nemeckú astronautku teraz absolvujú dvojročný odborný výcvik v tréningovom centre astronautov. Misia na Medzinárodnej vesmírnej stanici bude trvať desať dní. Ktorá zo žien do vesmíru poletí a ktorá bude náhradníčkou, sa rozhodne približne rok pred štartom."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač