Hlucháň mizne

10. 04. 2017

Les je kvalitneší aj tým, ak v ňom žije dostatok hlucháňov hôrnych. Podľa aktivistov ochranárov však tento vzácny chránený vták mizne.

logo Televíznej stanice Markíza(07. 04. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 28/29; Mário Kermiet /Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Čím viac hlucháňov hôrnych žije v lese, tým je vraj les kvalitnejší."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Podľa aktivistov ochranárov však tento vzácny chránený vták mizne."

Jaroslav Zápala: „Za posledných 13 rokov klesli počty hlucháňa hôrneho skoro o polovicu."

Mário Kermiet, redaktor: „Tokanie hlucháňa sa z našich lesov vytráca, tak ako sa vytrácajú aj staré rozmanité lesy, ktoré potrebuje pre život. V Nízkych Tatrách zmizlo podľa aktivistov už 7 tisíc hektárov takéhoto lesa."

Erik Baláž, Lesoochranárske zoskupenie VLK: „To, že v posledných rokoch zmizli tisíce hektárov starých lesov, znamená pokles počtu hlucháňov o 40 %."

Mário Kermiet: „Nezostalo ich už ani 900. Jediné riešenie vidia ochranári v okamžitom zastavení ťažby dreva na miestach, kde hlucháň žije."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV: „Ten trend je veľmi negatívny a môžem povedať, že na niektorých miestach tie hlucháne úplne vymizli."

Mário Kermiet: „Ekológ aj Štátne lesy avšak hovoria, že za úbytkom hlucháňa nie je len ťažba, ale aj predátori, turistika, znečistenie životného prostredia a výkyvy počasia."

Vlastimil Rezek, hovorca, Lesy SR: „Ťažba ihličnatého dreva je v poslednom čase viac ako z 90 % kalamitná."

Mário Kermiet: „Ale ochranári tvrdia, že ani kalamitné drevo by nemali vyťažiť. Ako príklad dávajú bezzásahovú Tichú dolinu, kde hniezdiská hlucháňov naopak pribudli."

Erik Baláž: „Kalamity sú pre hlucháňa a pre ďalšie druhy vtákov a iných vzácnych organizmov vlastne pozitívna vec."

Mário Kermiet: „Lesníkom prikazuje postarať sa o kalamitu zákon o lesoch."

Vlastimil Rezek: „Lesníci sa usilujú zabezpečiť biotopy aj v Nízkych Tatrách tak, aby čím skôr plnili všetky požadované funkcie."

Mário Kermiet: „Aby hlucháň prežil, potrebuje aspoň 50 tisíc hektárov starých rozľahlých lesov. Toľko ich už nemáme. Chrániť hlucháňa prikazuje aj smernica Európskej komisie."

Erik Baláž: „Myslím si, že tu zlyhalo ako ministerstvo životného prostredia, tak aj ministerstvo pôdohospodárstva."

Mário Kermiet: „Rezort životného prostredia upozorňujú už roky. Ministerstvo tvrdí, že pripravuje chránené vtáčie územia a navrhuje aj ďalšie opatrenia, aby počet hlucháňov neklesal."

Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia: „Napríklad obmedziť zber plodín v daných lokalitách, zamedziť výstavbe lyžiarskych stredísk, tam kde sa to týka hniezdisk a zimovísk hlucháňa, obmedziť obhospodarovanie lesov, presvetľovanie porastov a ďalšie účinné opatrenia."

Erik Baláž: „Doteraz sa bohužiaľ v praxi nič neudialo."

Mário Kermiet: „Aktivisti ochranári už stratili trpezlivosť a pripravujú sťažnosť na Európsku komisiu z dôvodu nedodržania podmienok ochrany hlucháňa. Z Liptova Mário Kermiet, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Pôdohospodárske vedy

Tlač