Mobily a rakovina

24. 04. 2017

Je to prvý a zatiaľ jediný raz v histórii, keď súd uznal príčinnú súvislosť medzi mobilom a rakovinou. V čom majú jasno niektorí právnici, na tom sa úplne nezhodujú technici a lekári.

logo Televíznej stanice Markíza(23. 04. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 14/23; Henrieta Hajtová/Patrik Švajda; Lenka Vavrinčíková)

Patrik Švajda, moderátor: „A je to oficiálne. Súd uznal spojitosť medzi nádorom na mozgu a častým používaním mobilu."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Manažérovi, u ktorého ochorenie prepuklo, teraz musí štátna poisťovňa preplácať nemocenské dávky."

Patrik Švajda: „V čom majú jasno niektorí právnici, na tom sa úplne nezhodujú technici a lekári."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Je to prvý a zatiaľ jediný raz v histórii, keď súd uznal príčinnú súvislosť medzi mobilom a rakovinou. 57‑ročný taliansky manažér telefonoval 3 – 4 hodiny denne a na nerve, ktorý spája mozog s vnútorným uchom, mu vznikol nezhubný akustický neuróm. Keď sa nelieči, pacient môže prísť o sluch aj rovnováhu."

Karol Kováč, Ústav elektrotechniky, FEI STU: „Z hľadiska technického je dôležité: tá dávka toho elektromagnetického žiarenia, ktoré človek absorbuje za čas používania toho mobilu a tá dávka závisí od intenzity toho žiarenia, od času toho používania."

Henrieta Hajtová: „V tomto prípade sa talianski právnici odvolávajú na viac ako 1640 hodín intenzívneho telefonovania. Vyzývajú aj ostatných tamojších pacientov s nádorom na mozgu, aby podali žaloby. Stačí vraj dokázať, že takto dlho mobil používali aj oni. Lekár a vedec Peter Celec ich však vážne neberie."

Peter Celec, lekár a vedec, LF UK: „Vo vede existuje kopec problémov a ja sa veľmi teším, že súdy ich vedia vyriešiť. To potom nepotrebujeme ani tých vedcov. Bohužiaľ, nie je to také jednoduché, nie som právnik, neviem sa vyjadriť k tomu, akú právnu silu má to rozhodnutie, ale viem z vedeckého hľadiska povedať, že toto nie je ešte vyriešený problém, ani zďaleka."

Henrieta Hajtová: „Niektoré vedecké štúdie totiž potvrdzujú jemnú asociáciu medzi mobilmi a nádormi. Iné ju zasa úplne vyvracajú."

Peter Celec: „To znamená, že tam treba robiť ešte veľmi, veľmi veľa výskumov."

Henrieta Hajtová: „Podľa fyzikálnych zákonov však tkanivá v našej hlave skutočne absorbujú elektromagnetické žiarenie z mobilov. Preto je namieste mať ho čo najďalej od hlavy."

Karol Kováč: „Neprikladáme si ten mobil k uchu, ale ho máme položený len v ruke, alebo poprípade na stole, tak v podstate to prispieva k tomu, aby sme sa chránili pred tým elektromagnetickým žiarením."

Henrieta Hajtová: „Keď patríte k tým, ktorí majú budík v mobile, obávať sa nemusíte ani keď máte telefón celú noc pri hlave."

Karol Kováč: „Pokiaľ komunikujete cez ten telefón, tak ten telefón musí vyžarovať to elektromagnetické pole tak, aby dosiahol na bázovú stanicu. V noci keď netelefonujete, on skoro vôbec nevyžaduje."

Henrieta Hajtová: „Docenta z Technickej univerzity, podľa ktorého je lepšie dať mobil čo najďalej od hlavy, dopĺňa docent z Lekárskej fakulty. Ľudí posiela na preventívne prehliadky."

Peter Celec: „Väčšina mutácií, väčšina zmien DNA, ktoré vedú k nádorom, vzniká náhodou."

Henrieta Hajtová: „Keď sa však zachytia včas, sú dobre liečiteľné. Ak by sa ale k náhode vedeckými štúdiami raz pridali aj mobily, ľuďom to ešte život nezachráni."

Peter Celec: „Ak potom nepôjdeme napríklad na tú preventívnu prehliadku a prídeme až keď už budeme mať metastázy úplne všade, no tak potom je už neskoro a je úplne jedno, že čo tí vedci vyskúmajú."

Henrieta Hajtová: „Henrieta Hajtová, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie , klinické lekárske vedy, právne vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy , Spoločenské vedy

Tlač