Náklady na duál si rozdelia

21. 04. 2017

Náklady spojené s duálnym vzdelávaním už nebudú iba na pleciach firiem, po svojej návšteve priemyselného parku v Dunajskostredskom okrese to povedal premiér Robert Fico. Vláda tiež plánuje vytvoriť pre podniky podmienky na to, aby ich motivovala investovať peniaze do vedy a výskumu.

logo Televíznej stanice TA 3(20. 04. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 13/21; Lucia Lukušová /Daniela Piršelová, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Náklady spojené s duálnym vzdelávaním už nebudú iba na pleciach firiem, po svojej návšteve priemyselného parku v Dunajskostredskom okrese to povedal premiér Robert Fico. Vláda tiež plánuje vytvoriť pre podniky podmienky na to, aby ich motivovala investovať peniaze do vedy a výskumu."

Lucia Lukušová, reportérka TA 3: „Priemyselný park v Kostolných Kračanoch, ktorý funguje štyri roky, pomohol obci vyriešiť problém s nezamestnanosťou, keďže v oblasti Žitného ostrova funguje najmä poľnohospodárstvo, po príchode investorov sa z farmárov stali robotníci v priemyselných podnikoch."

Ladislav Gódány, starosta obce: „Najnižšia čistá mzda je okolo 550, 550 euro, ale boli ľudia, ktorí aj v mesiaci marci zarábali 1200 – 1500 euro brutto."

Lucia Lukušová: „Nezamestnanosť obec Kostolné Kračany netrápi, ale starosta chce stavať nájomné byty, mali by slúžiť pre zamestnancov pracujúcich v priemyselnom parku. Toto bolo aj témou spoločného rokovania s premiérom, ten chce do regiónu pritiahnuť ďalších investorov budovaním infraštruktúry v priemyselnom parku s pomocou štátu. Okrem toho má časť nákladov spojených s duálnym vzdelávaním prebrať na svoje plecia vláda. Vysoké náklady pre zamestnávateľov sú totiž jedným z dôvodov, prečo sa duálny systém nerozbehol takým tempom, ako boli pôvodné očakávania."

Robert Fico, predseda vlády: „Nastavujeme určité parametre, že čo by štát mohol na sebe prevziať, aby to bolo pre firmy atraktívnejšie prísť do školy strednej a ponúknuť študentom, učňom tento typ vzdelávania sa priamo na pracovisku."

Lucia Lukušová: „Na okraji záujmu nezostane ani veda a výskum, firma si bude môcť pri investícii jedného eura z daní odrátať dve eurá. Dunajská Streda by sa tiež do troch mala stať sídlom ďalšieho klientskeho centra."

Denisa Saková, štátna tajomníčka ministerstva vnútra: „Dunajská Streda aj čo sa týka do rozlohy, okolo 1100 kilometrov štvorcových, ale aj do počtu obyvateľov patrí k jedným z najväčších okresov v rámci Slovenska. Takže by sme radi poskytli služby štátu v modernej podobe."

Lucia Lukušová: „Ministerstvo vnútra ich plánuje zriadiť celkovo 79."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač