Slovensko: Návrat „nášho“ konope?

24. 04. 2017

Ako sa konope rumoviskové líši od konope indického, na to sme sa pozreli s odborníkom Mgr. Marekom Slovákom, PhD., biológom z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

logo Televíznej stanice JOJ(22. 04. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 12/19; Ruslana Kurilcová/Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Pod slovom konope si väčšinou predstavujeme rastlinu, ktorá obsahuje psychotropné látky. My sme sa však zaujímali o konope, ktorá sa pre svoje termoizolačné vlastnosti a priam nezničiteľné vlákna používala na výrobu ľudových pracovných odevov alebo na výrobu povrazov. Ako sa konope rumoviskové líši od konope indického, na to sme sa pozerali cez mikroskop."

Ruslana Kurilcová, redaktorka: „V 19. storočí na našich poliach bežne pestovali konope. Dôkazom toho je napríklad tento obrus, alebo ľudový odev. Na spracovanie konope používali aj špeciálne náradie."

Alena Kadlečíková, zakladateľka Budmerickej izbičky: „Konope sa tuná položilo, keď sa vytiahlo z močidla trošku presušilo a tuná sa lámalo takto. Bolo v minulosti Slovensko najväčším producentom konope v Európe."

Ruslana Kurilcová: „Neskôr konope nahradili syntetické vlákna, ale všetko staré tradičné sa zasa vracia."

Beáta Kubaláková, žiačka Gymnázia vo Vrbovom: „Hľadali sme materiál, ktorý by bol ekologický, keďže sme členkami zelenej školy a rozhodli sme sa práve pre túto konopnú izoláciu, ktorá je už hlavne v západných krajinách dosť známa, má rovnaké izolačné vlastnosti ako polystyrén a minerálna vlna, ale je ekologická a veľmi dlho vydrží."

Katarína Hajduová, žiačka Gymnázia vo Vrbovom: „Postavili by drevodom a namiesto múrov by vlastne dali tento konopný betón a už by nemuseli ďalej zatepľovať. Konope ako také, má vlastnosti, že vám čistí vzduch v miestnosti, filtruje ho, takže máte zdravšie prostredie pre svoju rodinu."

Ruslana Kurilcová: „Na Slovenskej akadémii vied sme sa na rastlinu konope pozreli poriadne zblízka."

Mgr. Marek Slovák, PhD., biológ Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV v Bratislave: „Je konopa siata rumovisková, ruderalis, tá, ktorá sa používa na, v podstate v textilnom priemysle na vlákna, tá ktorá u nás bežne divoko rastie, nemá nejakým spôsobom tie obsahové látky. Tu vidíte napríklad pekne, že je to chlpaté, ale nevidíte tam žliazky, alebo je ich tam máličko."

Ruslana Kurilcová: „A teraz sa pozeráme na konopu indickú, ktorá obsahuje vysoký obsah psychotropných látok."

Mgr. Marek Slovák, PhD.: „Konopu siatu indickú nesmieme pestovať, ani držať vo svojej osobnej držbe."

Ruslana Kurilcová: „Ruslana Kurilcová,  televízia JOJ."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač