Súkromie Slovákov bude viac chránené

19. 04. 2017

Osobné údaje ľudí, ako meno, e-mailovú adresu či telefónne číslo budú musieť firmy od budúceho roka chrániť prísnejšie. Lepšie zabezpečenie dát ich môže stáť stovky až desiatky tisíc eur.

logo Televíznej stanice STV 1(14. 04. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/24; Simona Blehová/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Osobné údaje ľudí, teda meno, e-mailovú adresu či telefónne číslo budú musieť firmy od budúceho roka chrániť prísnejšie. Lepšie zabezpečenie dát ich môže stáť stovky až desiatky tisíc eur. S prípravami by podľa odborníkov mali začať už teraz. Inak sa môže stať, že to nestihnú. Viac ako polovica firiem o nových povinnostiach ani len netuší."

Simona Blehová, redaktorka: „Prísnejšie budú musieť firmy chrániť údaje svojich zákazníkov, aj zamestnancov. Ak sa niekto dostane napríklad k vášmu telefónnemu číslu, firma, ktorej uniklo, vás o tom bude musieť informovať. Rovnako už firmy nebudú môcť zneužívať údaje ľudí na to, aby im zasielali nevyžiadanú reklamu, iba, ak im na to ľudia dajú výslovný súhlas a aj ten budú môcť kedykoľvek stiahnuť. Nové pravidlá vychádzajú z nariadenia Európskej komisie, ktoré sa aktuálne zapracováva aj do slovenského zákona."

Lucia Bezáková, hovorkyňa Úradu na ochranu osobných údajov: „Smernica, ktorá je právnym podkladom terajšieho zákona o ochrane osobných údajov, je už dvadsaťdva rokov stará v úvodzovkách. To znamená, bolo potrebné zohľadniť aj nastupujúce informačno-komunikačné technológie."

Simona Blehová: „Hoci platiť začne prísnejšia ochrana dát až od mája budúceho roka, firmy by sa na ňu už mali pripravovať. Týkať sa bude všetkých. Podľa prieskumu firmy ESET však o tom ani len netuší zhruba polovica z nich."

Zuzana Hošalová, hovorkyňa ESET-u: „Čo sa týka väčších firiem, tak ak už v týchto chvíľach nezačínajú, tak je možné, že ten termín, ktorým je máj 2018, tak to nestihnú."

Vladimír Sirotka, prezident Asociácie malých a stredných podnikov: „My sme aj urobili takú informačnú kampaň. Ale treba povedať, že ten záujem ešte nebol taký veľký. Je to ako s elektronickými schránkami. Nechávajú si to ľudia na poslednú chvíľu."

Simona Blehová: „Ak firmy nebudú mať budúci rok svoje systémy na prísnejšiu ochranu dát prichystané, hrozia im až likvidačné pokuty. Úrad však avizuje, že až taký prísny nebude."

Zuzana Hošalová: „Tá pokuta môže byť až do výšky dvoch percent celosvetových tržieb alebo desiatich miliónov eur a ráta sa s tým, že úrad by si mal vybrať skôr tú vyššiu sumu."

Lucia Bezáková: „Nie je cieľom úradu, aby v rámci žiadneho konania dával likvidačné pokuty. Tak ako je to aj teraz, tak takisto aj do budúcnosti. Zohľadnia sa konkrétne porušenia konkrétneho prevádzkovateľa."

Simona Blehová: „Mnoho firiem čaká s úpravou svojich systémov až na konečnú podobu slovenskej novely. Tá by mala byť schválená až na jeseň, čo môže byť pre niektoré firmy neskoro. Čo všetko musia splniť, by si mali pozrieť v smernici Európskej komisie, ktorá je zverejnená od minulého roka."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač