Top študentskou osobnosťou roka je prírodovedkyňa V. Némethová

12. 04. 2017

Medzi dvanástimi víťazmi 12. ročníka súťaže Študentská osobnosť roka dominovali najmä technické odbory. Top študentskou osobnosťou roka sa stala Veronika Némethová zo Slovenskej akadémie vied, ktorá sa špecializuje na výskum problematiky protinádorovej terapie.

Televízna stanica TA 3_logo(10. 4. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 19/19; Peter Hlávek, Gabriela Marchevská, Jozef Dúbravský)

Gabriela Marchevská, moderátorka: „Dvanásty ročník súťaže Študentská osobnosť roka už pozná svojich laureátov, najúspešnejších mladých vedcov vyberala porota až zo 79 nominácií. Absolútnou víťazkou sa stala mladá prírodovedkyňa, ktorá sa zameriava na boj s rakovinovými bunkami."

Peter Hlávek, reportér TA 3: „Informatika, elektronika, farmácia či molekulárna biológia, aj to sú špecializácie vysokoškolákov v národnej súťaži. Titul študentská osobnosť mohli mladí vedci tento rok získať v dvanástich kategóriách. Ich výnimočnú prácu ocenil aj prezident Andrej Kiska."

Andrej Kiska, prezident SR: „Stále viac a viac mladých našich ľudí ide študovať do zahraničia a zabúdame, že aj u nás sa máme čím pochváliť. A vy ste tí, kým sa vieme my pochváliť."

Peter Hlávek: „Medzi dvanástimi víťazmi dominovali najmä technické odbory, jedným z nich bol aj projekt mladého študenta z Fakulty elektrotechnicky a informatiky a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Martin Kováč sa venoval návrhu antén na integrovanom čipe."

Martin Kováč, Fakulty elektrotechnicky a informatiky STU: „Takýto čip môže byť potom veľmi ľahko súčasťou zložitejších systémov a komplexnejších, ako sú napríklad aktívne biosenzorické a senzorické implantáty."

Peter Hlávek: „Top študentskou osobnosťou Slovenska sa stala Veronika Némethová zo Slovenskej akadémie vied, ktorá sa špecializuje na výskum závažnej problematiky, konkrétne na protinádorovú terapiu."

Veronika Némethová, top študentská osobnosť: „Vyvíjame systém, ktorý by mohol napomôcť k tomu, že by selektívne cielil na nádorové bunky u onkologických pacientov, inými slovami by znížil, alebo minimalizoval vedľajšie účinky existujúcich terapií."

Peter Hlávek: „Všetkých dvanástich víťazov posudzovala rada garantov na základe nominácií dekanov jednotlivých fakúlt."

Marián Meško, výkonný predseda JCI Slovensko: „Je to nezávislá komisia zložená zo zástupcov Slovenskej rektorskej konferencie, čiže najlepších odborníkov na túto oblasť a zo zástupcov Slovenskej akadémie vied."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač