Výskumníci z Košíc sa vrátili z Iránu

11. 04. 2017

Výskumníci z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a Fakulty baníctva, ekológie riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach by chceli v Iráne realizovať sedem až desaťročnú expedíciu v každoročných intervaloch. Najbližšie sa tam chystajú budúci rok.

Rozhlasová stanica Slovensko_logo(10. 4. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Správy; 20:00; por. 5/5; Katarína Ščepánová )

Katarína Ščepánová, moderátorka: „Výskumníci sa v uplynulých dňoch vrátili z dvojtýždennej expedície v Iráne. Skúmali tam prehistorické organizmy a ekosystémy. Vedúci expedície Martin Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied Prírodovedeckej fakulty."

Martin Kundrát, Centrum interdisciplinárnych biovied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach: „Na to, že sme tam strávili vlastne v teréne, dá sa povedať, pomerne málo času, vzhľadom na to obrovské teritórium, prešli sme okolo 5000 kilometrov, tak ten Irán sa k nám zachoval príliš štedro, by som povedal. Na všetkých lokalitách sa nám podarilo objaviť pozostatky života, ak mám rozprávať za seba, tak ma veľmi potešilo, že medzi nimi nechýbali ani pozostatky dinosaurov."

Katarína Ščepánová: „Skameneliny, ktoré sa im podarilo získať, potrebujú vedci teraz vypreparovať, aby ich mohli komplexne študovať. Výskumníci z Košíc by chceli v Iráne realizovať sedem až desaťročnú expedíciu v každoročných intervaloch. Najbližšie sa tam chystajú budúci rok."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vysoké školy, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač