Zdieľaná ekonomika

12. 04. 2017

Fenomén Uber je súčasťou takzvanej zdieľanej ekonomiky, o ktorej sa budeme rozprávať s vedeckým pracovníkom Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Viliamom Páleníkom.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(11. 04. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18:18; por. 2/3; Jana Maťková /Jana Maťková)

Jana Maťková, moderátorka: „Aj dnes v Bratislave protestovali taxikári proti podnikaniu konkurenčných taxislužieb, najmä proti spoločnosti Uber. Podľa nich platia pre partnerských vodičov tejto služby iné pravidlá a kritériá ako pre profesionálnych vodičov taxislužieb. Majú nižšie náklady, čo im umožňuje ponúkať nízke ceny a vytvárať nekalú konkurenciu. Fenomén Uber je súčasťou takzvanej zdieľanej ekonomiky, o ktorej sa budeme rozprávať s vedeckým pracovníkom Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Viliamom Páleníkom, dobrý večer."

Viliam Páleník, Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied: „Dobrý večer prajem."

Jana Maťková: „Zdieľaná ekonomika je spôsob podnikania, keď prenechám svoj, momentálne voľný majetok za určitý poplatok niekomu inému alebo mu občas poskytnem nejakú službu, ktorá nie je priamo predmetom môjho podnikania. Deje sa tak cez mobilné aplikácie alebo webové stránky. Aké výhody to má z pohľadu ekonomiky?"

Viliam Páleník: „Z pohľadu ekonomiky je jednoznačnou výhodou, že tie základné prostriedky sú efektívnejšie využité, viac využité. Napríklad autom sa nejazdí iba raz denne, ale povedzme štyrikrát denne alebo byt nie je prázdny, keď ideme na dovolenku, ale využije sa povedzme pre iných letných hostí. Čiže ekonomicky je základné, základné výrobné prostriedky sú využité intenzívnejšie a efektívnejšie, ako bez zdieľanej ekonomiky."

Jana Maťková: „Aké výhody to má pre používateľov tejto zdieľanej ekonomiky? Nie pre poskytovateľov, ale pre tých používateľov."

Viliam Páleník: „Tak, chcem podčiarknuť, že to nie je zase principiálne nový fenomén. Vieme, že aj v minulosti bolo zvykom, že susedia si pomohli. Niekto vedel niečo opraviť, tak sused jeho susedom opravil, tí zase na oplátku niečo iné pomohli. Ale s nástupom digitálnej éry tieto možnosti výrazne vzrástli. A ak niekedy niekto mal svadbu, tak ubytoval svojich príbuzných u susedov. Ale teraz, pomocou digitálnej ekonomiky môže ubytovať ľudí z úplne iného konca sveta, dokonca nemusí sa s nimi ani vedieť dohovoriť a podobne. Čiže tieto digitálne technológie, tieto aj tradičné veci akejsi občianskej výpomoci posunuli do inej roviny a až do medzinárodného, až svetového kontextu."

Jana Maťková: „Dnes sa ale u nás ozývajú taxikári, v Česku a v iných krajinách hotelieri, ktorí hovoria, my musíme spĺňať prísne podmienky a oni nie. Neohrozuje to teda podnikateľov tradičnej ekonomiky?"

Viliam Páleník: „Tak určite to zmení podnikateľov tradičnej ekonomiky, lebo taxikári predsa len, je služba pomerne drahá, menej dostupná, skôr pre solventnú klientelu. A taxikár musel byť overený, skúsený, poznať povedzme, pokiaľ možno aj svetové jazyky, poznať históriu toho mesta, v ktorom vozil a podobne. Ale v súčasnej dobe adresy sú v navigácii, ľudia častejšie sa vozia taxíkmi a niekedy história, je to ich vlastné mesto, a preto tú históriu poznajú a nepotrebujú tak kvalifikovaného taxikára. A preto sa aj tieto dopravné služby do určitej miery menia, alebo skôr sa segmentujú na tých domácich, ktorí naozaj potrebujú len lacnú, rýchlu dopravu a povedzme turistov alebo solventných hostí, ktorí potrebujú luxusnejší taxík so širšími službami."

Jana Maťková: „Treba povedať, že možnosti pre zdieľanú ekonomiku sú obrovské. Za poplatok môžete požičať pracovné náradie, postarať sa vo voľnom čase o deti či požičať auto. Netvorí sa nám tu ale čierny nezdanený trh, pretože legislatíva nestačí dobiehať stále nové možnosti zdieľanej ekonomiky?"

Viliam Páleník: „Treba si uvedomiť, že tieto technológie sú väčšinou celosvetové a ten organizátor, ktorý to organizuje je niekde úplne na inom konci sveta, pomocou internetu je to spojené. A väčšinou a prakticky vždy tie daňové povinnosti nechá na toho prevádzkovateľa, ale zároveň, tie platby väčšinou idú cez toho organizátora, a preto je to ťažko jednoznačne daňovo rozlišovať. Samozrejme, občasné prespanie niekoho, občasné odvezenie, doslova taká, ako keby susedská výpomoc je bežná. Avšak treba vedieť odhadnúť, kedy to prekračuje takú tú nezdaniteľnú malú, malú službu a kedy to už začína byť ako keby profesionálne podnikanie. Toto je výzva pre daňové orgány, aby, aby vedeli, vedeli v týchto službách akosi identifikovať tých, ktorí to naozaj robia profesionálne, vo väčšom rozsahu. A tých rozhodne treba, zdaniť, to je jednoznačné."

Jana Maťková: „Mal by teda štát zdieľanú ekonomiku podporovať, alebo naopak, čo najviac sa ju snažiť regulovať?"

Viliam Páleník: „Mal by ju podľa môjho názoru podporovať, nedá sa tomu vyhnúť. Ona má, ona má svoj život, ale zároveň je prínosom pre ekonomiku, ale zároveň nemá zabudnúť na tie súvisiace javy, ako je napríklad to zdaňovanie. Samotná regulácia nie je až tak nutná, lebo tieto systémy umožňujú tak monitorovať kvalitu poskytovateľov. Napríklad, ak ide o akýsi taxík, tak tí zákazníci si na internete vymenia skúsenosti, či ten taxikár je dobrý taxikár. Ale zároveň, aj tí poskytovatelia v službe, napríklad taxikári si môžu vymeniť skúsenosti, ktorí zákazník je povedzme nepríjemný, hulvát alebo býva opitý a podobne. Čiže nie je tam nutná nejaká veľmi prísna regulácia, lebo tieto internetové technológie umožňujú vlastne tú reguláciu samotným tým systémom. A zatiaľ tam nie sú nejaké hrubé, nejaké zlyhania tých systémov. To výmena tých skúseností, tých informácií je celkom efektívna. A každý si povedzme môže vybrať toho užívateľa, vybrať si svojich obľúbených taxikárov a iba nimi sa dať voziť a podobne. Tie technológie umožňujú do určitej miery nahrádzať tú štátnu reguláciu. Ale v niektorých prípadoch štátna regulácia, ako napríklad u tých niektorých špeciálnych druhov dopravy je skutočne potrebná."

Jana Maťková: „Hovorí Viliam Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied, pekný večer vám prajem."

Viliam Páleník: „Ďakujem, príjemný večer prajem."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač