300 rokov od narodenia Márie Terézie

16. 05. 2017

Panovníčka  habsburskej monarchie Mária Terézia zasiahla do všetkých oblastí života ľudí. Urobila reformu školstva, reformu zdravotníctva, reguláciu riek, protipožiarne opatrenia  a iné zmeny. Reformy a zmeny Márie Terézie prežili do 21. storočia.

logo Televíznej stanice STV 1 (13. 05. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 23/25; Elena Senková/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Vzdelanie pre všetkých, zemiaky, papierové peniaze, očkovanie detí alebo aj očíslovanie domov. Reformy a zmeny Márie Terézie prežili do 21. storočia. Osvietená panovníčka sa narodila pred 300 rokmi."

Elena Senková, redaktorka: „V deň narodenia Márie Terézie 13. mája dáva národné pokladnica spolu so Slovenským národným múzeom vyraziť limitovanú edíciu strieborných pamätných medailí podľa vzoru tereziánskych toliarov. Každá z nich je z jednej unce rýdzeho striebra a je ich presne 1717, čo je rok narodenia panovníčky."

Beáta Husová, múzejná pedagogička, Múzeum mesta Bratislavy: „Prišla na svet ako druhé dieťa, prvý syn rodičov Márie Terézie zomrel, nedožil sa ani roka a keďže mal potom ešte ďalšie dve dcéry, tak vlastne jej ako najstaršej z tých dcér sa stalo to, že sa stala veľkou vládkyňou celej habsburskej monarchie a kráľovnou Uhorska."

Elena Senková: „Nástup na trón však nebol jednoduchý. Mladá kráľovná musela svoje územia obhájiť vo vojne s Bavorskom, Francúzskom či Španielskom. Uhorsko pre ňu vyzbrojilo 60 000 vojakov. Po utíchnutí bojov sa obklopila tímom poradcov, osvietencov a zamerala sa na reformy, ktoré zvýšili kvalitu života poddaných. Napríklad po tom, čo na čierne kiahne zomrela jedna z jej dcér, nariadila očkovanie obyvateľov proti chorobám."

Ingrid Kuširáková, historička, Slovenská akadémia vied: „Jej vláda vnímala populáciu ako základ bohatstva štátu a každého jednotlivca ako potenciálnu pracovnú alebo vojenskú silu, ale ten jedinec, ten jednotlivec si svoje povinnosti voči štátu mohol plniť len vtedy, ak bol zaopatrený, ak mal kde bývať, mal čo jesť, ak bol teda primerane vzdelaný a ak bol zdravý."

Beáta Husová: „Ona vlastne zasiahla do všetkých oblastí života. Začala prvé peniaze papierové tlačiť, urobila reformu školstva, urobila reformu zdravotníctva a čo je veľmi dôležité, tie najhoršie procesy s čarodejnicami, tak proti tým veľmi vystúpila."

Ingrid Kuširáková: „Regulácia riek, protipožiarne opatrenia, položila základy pre štátne zdravotnícke správy, postihla štátnu banskú správu."

Elena Senková: „Zaslúžila sa tiež o udržateľné lesníctvo. V lesoch okrem ťažby nariadila aj ich obnovu. Napríklad na záhorských pieskoch dala masovo vysadiť borovice, a tak zabránila rozširovaniu púšte. Reformy presadzovala na rozdiel od svojho syna Jozefa II. s taktom, vďaka čomu pretrvali a nestretli sa s výrazným odporom. Matka šestnástich detí zomrela ako 63‑ročná."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

 

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač