Agentúre na podporu výskumu a vývoja chýbajú milióny

31. 05. 2017

Agentúre na podporu výskumu a vývoja chýba viac ako deväť miliónov na projekty z minulosti. Ide o peniaze, ktoré jej prisľúbil rezort školstva. Doteraz ich však neposkytol. Podľa ministra Petra Plavčana peniaze budú. Dátum ale zatiaľ neupresnil.

logo: Rozhlasová stanica Slovensko(29. 05. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 5/13; Katarína Ottová/Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Agentúre na podporu výskumu a vývoja chýba viac ako deväť miliónov na projekty z minulosti. Ide o peniaze, ktoré jej prisľúbil rezort školstva. Doteraz ich však neposkytol. Podľa ministra Petra Plavčana peniaze budú. Dátum ale zatiaľ neupresnil."

Katarína Ottová, redaktorka: „Celkom zaplatená je výzva z roku 2014. To sú projekty, ktoré sa skončia tento rok. Agentúra ale nemá peniaze na pokrytie celej výzvy roku 2015 ani na nové projekty z výzvy roku 2016, ktorá bola vyhodnotená koncom apríla a dvanásteho mája zverejnili podporené projekty. Nateraz chýba viac ako deväť miliónov eur. Minister školstva Peter Plavčan tvrdí, že peniaze prídu včas."

Peter Plavčan, minister školstva (nom. SNS): „Tam je ešte prakticky niekoľkomesačný čas na to, aby tieto finančné prostriedky, ktoré som prisľúbil vo výške dvanásť miliónov eur, lebo by sme radi spustili aj nové programy. Tie nové programy sa týkajú podpory mladých vedcov a takisto aj program na písanie grantov do Horizontu 2020."

Katarína Ottová: „Predseda predsedníctva APVV Jozef Masarik však upozorňuje, že už teraz je najvyšší čas. V júni totiž musia pripraviť zmluvy na dofinancovanie projektov 2015 a 2016, takže peniaze potrebujú teraz."

Jozef Masarik, predseda predsedníctva APVV: „Reálne nie sú, a preto nemôžeme postupovať s prípravou zmlúv na projekty z roku 2015. Nevieme napísať, či bude poskytnutá dotácia v plnej sume, alebo len čiastočne. A na všeobecnú výzvu z roku 2016 vlastne zatiaľ nemôžeme spustiť vôbec."

Katarína Ottová: „Oneskorenie peňazí by znamenalo, že by agentúra nemohla uzatvoriť zmluvy tak, ako to bolo zazmluvnené pri pridelení projektov. A to by spôsobilo riešiteľom problémy napríklad pri nákupe materiálu, pri medzinárodnej spolupráci alebo pri mzdách. Agentúra na podporu výskumu a vývoja je jedinou národnou grantovou agentúrou na podporu výskumu a vývoja na Slovensku, ktorá poskytuje prostriedky zo štátneho rozpočtu. Má podporovať špičkový základný výskum, aplikovaný výskum a vývoj v jednotlivých skupinách odborov vedy a techniky."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
projekty, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač