Ázijské húsenice likvidujú živé ploty

30. 05. 2017

Na Slovensku sa objavil ďalší invázny druh, ktorý ohrozuje prírodu aj pestovateľov. Húsenice z Ázie dokážu podľa záhradkárov počas niekoľkých dní zlikvidovať celý živý plot. Húsenice sa množia veľmi rýchlo a zo západného Slovenska sa presunuli takmer do všetkých regiónov.

logo Televíznej stanice STV 1(26. 05. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 25/28; Dominika Kusá/Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Na Slovensku sa objavil ďalší invázny druh, ktorý ohrozuje prírodu aj pestovateľov. Húsenice z Ázie dokážu podľa záhradkárov počas niekoľkých dní zlikvidovať celý živý plot. Húsenice sa množia veľmi rýchlo a zo západného Slovenska sa presunuli takmer do všetkých regiónov."

Dominika Kusá, redaktorka: „Do okrasných drevín sa húsenice vijačky krušpánovej pustili už aj v Bánovciach nad Bebravou. Požrali všetky zelené listy, čo zostalo, obalili do bielej pavučiny."

Drahomíra Gogorová, riaditeľka MŠ v Bánovciach nad Bebravou: „Ten náš krásny zelený areál, ktorý lemoval krušpán 50 rokov, tak zúbožený je teraz úplne až na zaplakanie. Je to v celom meste."

Jana Richterová, obyvateľka Bánoviec nad Bebravou: „Je to behom nejakých troch týždňov, že strašne rýchlo, veľmi rýchlo to ide. Na každých piatich centimetroch je vidieť takúto zelenú húseničku, tu sú ich stovky a keď sa priblížite, tak počujete také to chraštenie, ako jedia ten krík. Sme postrekovali a nepomohlo to."

Dominika Kusá: „Vijačka v Bánovciach likviduje kríky aj preto, že mestskú zeleň tam zatiaľ neošetrili postrekom. Správcom totiž neprialo daždivé počasie. Mnohé dreviny sa už ani nedali zachrániť. Napríklad v Nitre sa postrek čiastočne osvedčil."

Pavol Jakubčin, odbor životného prostredia na MsÚ Nitra: „Niekde sa nám to podarilo zachrániť postrekom, ešte keď zistíme jeho výskyt ešte na začiatku, tak samozrejme dokážeme zachrániť celý krík, pokiaľ nezničí celú zelenú plochu kríku tak, ako v tomto prípade."

Dominika Kusá: „Vijačka Krušpánová sa na Slovensku prvýkrát objavila v Bratislave pred piatimi rokmi. Zvykla si tu a už dokáže prečkať aj tuhé zimy."

Ladislav Roller, vedecký pracovník SAV: „Má asi 3 generácie v roku, takže stihne sa trikrát vlastne vyvinúť z vajíčka. Tie húsenice sú pravdepodobne veľmi jedovaté, keďže aj ten krušpán, tá živná rastlina je jedovatá."

Dominika Kusá: „Podľa biológov môžu záhradkári zlikvidovať vijačku krušpánovú pracným oberaním húseníc, alebo preventívnym postrekom. Množstvo húseníc sa dá regulovať aj feromónovými lapačmi. Živé ploty však treba neustále kontrolovať, vijačka ich totiž napáda zvnútra a jej činnosť spočiatku nevidieť. Prirodzeného nepriateľa vijačka na Slovensku nemá."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Pôdohospodárske vedy

Tlač