Blahodarný vplyv na ľudskú psychiku má aj pozorovanie vtáctva

12. 05. 2017

Výr skalný foto: Stano HarvančíkDruhý májový víkend patrí v kalendári každoročne k jednému z najväčších fenoménov prírody – sťahovaniu vtákov. Slovensko je križovatkou ciest a domovom viacerých druhov sťahovavých vtákov. Niektoré sa u nás vyskytujú iba počas zimného obdobia a na jar odlietajú, iné u nás trávia jar a leto a ďalšie zas naším územím počas migrácie prelietavajú. Aby po návrate zo zimovísk našli u nás dostatok hniezdnych príležitostí, umiestňuje Ochrana dravcov na Slovensku do krajiny búdky a umelé hniezda.

Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Pozitívnu energiu môže verejnosť načerpať už najbližšiu sobotu, 13. mája. Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s. organizujú exkurziu, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína.

 „Druhá májová sobota je Medzinárodným dňom sťahovavého vtáctva. Pri tejto príležitosti organizujeme každoročne exkurziu pre verejnosť. Pozitívny vplyv pozorovania operencov na ľudské zdravie potvrdil aj výskumný tím vedcov, preto pozývame všetkých záujemcov už túto sobotu, 13. mája, aby sa k nám pridali. Stretneme sa o 9.30 hod.  pri Sandbergu,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 Podujatím upozorňuje Ochrana dravcov na Slovensku na potrebu zlepšovať podmienky pre život druhov, ktoré u nás hniezdia, zimujú, alebo pre ktoré je Slovensko len dočasným miestom odpočinku počas migrácie. „Fenomén vtáčieho putovania je obdivuhodný. Vtáky prekonávajú na svojej púti nezriedka tisíce kilometrov, je to pre ne energeticky náročné a musia čeliť mnohým nástrahám. Bohužiaľ sú územia, kde sa na operence dokonca strieľa (Malta, Cyprus, Libanon, Sýria). Najčastejším dôvodom je zvrhlé potešenie. Záchrana každého jedinca, ktorý u nás nájde vhodné podmienky, môže byť dôležitá pre celý druh,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.Včelárik zlatý: foto Jozef Chavko

 „S pomocou ZSE vytvárame na západnom Slovensku pre vtáky také podmienky, aby ich lety a pristátia boli bezpečné. Ide najmä o inštaláciu špeciálnych prvkov na stĺpy a drôty elektrických vedení. Tie ochránia vtáctvo pred zásahom elektrickým prúdom i pred nárazmi do vedení. Dnes je takto ekologizovaná viac ako tretina všetkých vedení na západe krajiny. Aktuálnym projektom je LIFE Energia, ktorý rieši koncept prevencie kolízií vtáctva s vedeniami vôbec prvýkrát na Slovensku,“ uzatvára Deutschová.

Sobotná vychádzka je zaujímavá možnosťou pozorovania viacerých druhov dravcov, ktoré prelietajú ponad Devínsku Kobylu. Zo svojich zimovísk sem už prileteli i exoticky sfarbené včeláriky. Záverečnou zastávkou je Devínske hradné bralo, kde tento rok zahniezdila naša najväčšia sova – výr skalný. Vítané sú aj rodiny s deťmi, skupiny nad 5 osôb sa musia prihlásiť na badidova@dravce.sk. Detailné informácie sú zverejnené v tomto článku.

Doplňujúce informácie:
• Exkurzia je bezplatná vďaka programu 3D od ZSE, ktorý je určený na podporu ochrany dravcov a sov vo voľnej prírode na západnom Slovensku.
• Skupina ZSE sa v minulosti podieľala na realizácii viacerých projektov LIFE. Ide o finančný nástroj Európskej komisie, významný pre realizáciu aktivít na ochranu prírody. Exkurziou si zároveň pripomíname aj 25. výročie tohto nástroja, ktorý podporil i projekt LIFE Energia.

Zdroj a fotozdroj:  Ochrana dravcov na Slovensku

Uverejnila: MI

 

 

Kľúčové slová:
projekty, biologické vedy, energia, energetika

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač