ESET ponúkol za nemocnicu najviac

02. 05. 2017

Dražbu areálu bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke vyhrala spoločnosť ESET. Za pozemok zaplatí viac ako dvadsaťšesť miliónov eur.

logo Televíznej stanice STV 1(27. 04. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/25; Kristián Čekovský/Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Dražbu areálu bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke vyhrala spoločnosť ESET. Za pozemok zaplatí viac ako dvadsaťšesť miliónov eur. Ministerstvo vnútra sa ho snažilo predať od minulého roka, keď sa nemocnica svätého Michala presťahovala do nových priestorov. Uvažovalo sa o tom, že v areáli vznikne univerzitná nemocnica. Napokon sa od projektu upustilo."

Kristián Čekovský, redaktor: „Ministerstvu vnútra sa areál bývalej vojenskej nemocnice svätého Michala podarilo predať až na štvrtý pokus. V prvom kole ho znalci ocenili na viac ako tridsaťdva miliónov eur a do súťaže sa nik neprihlásil. V ďalších dvoch kolách zas nebolo spokojné s ponúkanými cenami ministerstvo. O víťazovi napokon rozhodla dražba. Vyvolávacia cena bola dvadsaťštyri miliónov eur a záujemcovia prihadzovali po desaťtisíc."

Andrea Dobiášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR: „Najvyššiu ponuku poskytla firma ESET a ide o sumu dvadsaťšesť celých dva milióna eur. Sme spokojní, pretože napríklad oproti druhému kolu je to o osem celé dva milióna eur viac."

Kristián Čekovský: „Slovenská firma ESET, ktorá vyvíja antivírusový software, chce na mieste postaviť výskumno‑vývojové centrum v oblasti počítačovej bezpečnosti."

Richard Marko, generálny riaditeľ spol. ESET: „Chceme urobiť istým spôsobom výnimočné miesto, pomocou ktorého by sme pritiahli tie najlepšie talenty, či už zo Slovenska alebo aj zo zahraničia alebo ľudia, ktorí pôvodne pochádzajú zo Slovenska, ale našli nejaký ten svoj život v zahraničí a možno by sa chceli vrátiť."

Kristián Čekovský: „V tesnej blízkosti je Slovenská akadémia vied či Slovenská technická univerzita. Aj preto by v novom sídle mali byť napríklad laboratória pre študentov informačných technológií či mladých vedcov. ESET chce investovať viac ako sto miliónov eur."

Richard Marko: „Ľudia, ktorí sa venujú počítačovej bezpečnosti, veríme, že tam nájdu špičkové pracovisko, kde sa bude robiť vývoj na svetovej úrovni, výskum v oblasti počítačových vírusov, infiltrácií a všetkých súvisiacich vecí."

Kristián Čekovský: „V areáli by mali byť aj športoviská, sprchy či parkovacie miesta. Predbežné vizualizácie sa ešte môžu zmeniť. Predaj areálu bývalej vojenskej nemocnice by malo ministerstvo vnútra potvrdiť ESET‑u do pätnástich dní. Softvérová firma by následne chcela vývojové centrum postaviť na tomto mieste do siedmich rokov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač