Projekt Otvorená akadémia

09. 05. 2017

Projektom Otvorená akadémia chcú vedci Slovenskej akadémie vied verejnosti zrozumiteľne priblíži výsledky ich výskumov v prírodných, lekárskych či humanitných vedných odboroch. Chcú tým prispieť k rozvoju spoločnosti a zaoberať sa jej aktuálnymi problémami. Projekt nie je časovo ohraničený.

Televízna stanica TA 3_logo(5. 5. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/21; Lucia Lukušová, Gabriela Marchevská, Rastislav Iliev)

Rastislav Iliev, moderátor: „Slovenskí vedci chcú byť bližšie k ľuďom. Projekt Otvorená akadémia verejnosti zrozumiteľne priblíži výsledky ich výskumov v prírodných, lekárskych či humanitných odboroch. Aj takýmto spôsobom chcú odborníci prispieť k rozvoju spoločnosti a zaoberať sa jej aktuálnymi problémami."

Lucia Lukušová, reportérka TA 3: „Ako hospodáriť s vodou, na čo všetko sa dajú využiť minerálne pramene a ako predchádzať povodniam. Na tieto otázky dajú odpovede hydrológovia, geológovia a ďalší odborníci z viac ako tridsiatich ústavov Slovenskej akadémie vied. Tí idú vodu ako celok skúmať do podrobna."

Emil Višňovský, podpredseda SAV: „Aby sme dali tie relevantné informácie o tom, na čom naši vedci pracujú, lebo to tak isto nie je také známe."

Lucia Lukušová: „Koho budú tieto informácie zaujímať, dostane sa k ním napríklad cez webstránku akadémie. Výskumných programov, ktorými sa experti chcú zaoberať, je ale viac. Posvietia si aj na zdravé potraviny, nové technológie a to, ako veda dokáže ovplyvniť kvalitu života."

Peter Plavčan, minister školstva: „Súbor programov, ktoré sú nazvané Otvorená akadémia, sú práve preto významné, že hľadajú postavenie človeka v tejto veľmi zložitej dobe, ktorá prináša množstvo rôznych problémov."

Lucia Lukušová: „Projekt je naplánovaný na etapy a nie je časovo ohraničený."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „V tomto momente to nefunguje ako encyklopédia, že by niekde boli zadané heslá, vy by ste si klikli a dostanete odpoveď. Je to súbor tém a problémov, ktoré rieši Slovenská akadémia vied a je preložená do ľudskej reči."

Lucia Lukušová: „Ministerstvo školstva podporí tento rok projekt sumou 100 tisíc eur, ďalšie náklady Slovenská akadémia vied pokryje z grantov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy , Humanitné vedy

Otvorená akadémia SAV sa približuje ľuďom

Tlač